Ako si vybaviť a zvýšiť invalidný dôchodok?

Zaujíma vás, koľko percent je potrebných pre plný alebo čiastočný invalidný dôchodok?

Ak vás uznajú za invalidného dôchodcu, patrí vám invalidný dôchodok, ktorý je dôchodkovou dávkou poskytovanou štátom podľa zákona č. 461/2003 a poskytuje sa na základe dôchodkového poistenia.

Účelom invalidného dôchodku je zabezpečiť príjem občanovi, ktorý má dlhodobo zníženú pracovnú schopnosť v dôsledku nepriaznivého zdravotného stavu.

Platí pravidlo, že invalidný dôchodok do 40 percent nepodmieňuje vyplácanie dôchodcovskej dávky v podobe invalidného dôchodku. Od 41 percent, do 70 percent je čiastočný invalidný dôchodok a od 71 percent je plný invalidný dôchodok, ktorý sa však už nezvyšuje a ostáva na rovnakej úrovni.

Zoznam diagnóz invalidný dôchodok

Podmienky ako  získať invalidný dôchodok

Podmienkou na získanie invalidného dôchodku je potrebný počet odpracovaných rokov a posúdenie posudkovým lekárom v minimálnej výške 41 % miery funkčného postihnutia. Žiadateľ je teda invalidný, ak ku dňu vzniku invalidity nemal nárok na starobný dôchodok.

Existujú však aj invalidné dôchodky z mladosti, ktoré sa priznávajú občanom do veku 18 rokov. Invalidné dôchodky z mladosti, uznané ešte pred ukončením povinnej školskej dochádzky, kedy je mladistvý občan nezaopatreným dieťaťom. Nárok na invalidný dôchodok z mladosti vzniká po 18. roku veku dieťaťa.

Miera invalidity sa určuje na základe posúdenia lekárskou posudkovou komisiou. Posudzuje sa zdravotný stav, na základe dokladov zo zdravotnej dokumentácie a podľa vyjadrenia ošetrujúceho lekára a nálezov od špecialistov.

Zaujíma vás, ako vybaviť preukaz ZŤP / ŤZP a parkovací preukaz a aké má výhody a zľavy, ktoré môžete na preukaz ZŤP / ŤZP získať?

Žiadosť na získanie invalidného dôchodku

Žiadosť o priznanie invalidného dôchodku sa podáva v Sociálnej poisťovni na predpísanom tlačive, alebo na pobočke prislúchajúcej k miestu trvalého pobytu žiadateľa. Pri podaní žiadosti o invalidný dôchodok je potrebné zdokladovať odpracované roky pomocou evidenčných listov dôchodkového poistenia. Potrebné  je predložiť zdravotnú dokumentáciu a v žiadosti je potrebné uviesť aj dátum, od ktorého požadujete priznať invalidný dôchodok.

K žiadosti o invalidný dôchodok si pripravte nasledujúce doklady a dokumenty:

– občiansky preukaz,

– tlačivo „Prehliadka zisťovania“, ktoré slúži na posúdenie zdravotného stavu lekárom, musí byť podpísané a potvrdené ošetrujúcim lekárom,

– doklady o ukončení vzdelania, doklady o dĺžke štúdia, o vojenskej službe, doklady pre zohľadnenie starostlivosti rodiča o dieťa, o počte vychovaných detí,

– potrebné sú aj doklady Sociálnej poisťovne o prípadnom dôchodku manžela/lky, potvrdenia z miestneho úradu práce,

– nezabudnite zdokladovať aj zamestnanie pre 1.5. 1990  v zahraničí, v štátoch, s ktorými nemá Slovenská republika uzavretú zmluvu o sociálnom poistení.

Dôležité sú doklady, ktoré musí žiadateľ priložiť, aby Sociálna poisťovňa mohla konať rýchlo a presne:

-potvrdenie o všetkých obdobiach, počas ktorých bol evidovaný ako nezamestnaný pred 1. 1. 2001 a ak poberal podporu v nezamestnanosti v období 1.1.2001 až 31.12.2003

-hodnoverné doklady o priebehoch zamestnania odkedy do kedy trvalo zamestnanie

-potvrdenia o dobe zamestnania pred 1.1.1990, ak žiadateľ pracoval pred týmto termínom v krajinách, s ktorými SR nemá uzavreté medzinárodné zmluvy o sociálnom zabezpečení   

-ak žiadateľ aj po podaní žiadosti o invalidný dôchodok bude pracovať u toho istého zamestnávateľa, je potrebné predložiť aj evidenčný list dôchodkového poistenia

-aktuálne sa dokladá aj informácia o poberaní náhrady príjmu počas dočasnej pracovnej neschopnosti spätne za posledných 52 týždňov odo dňa podania  žiadosti

Vyplnením žiadosti a podaním na pobočke Sociálnej poisťovne sa začína konanie o priznaní invalidného dôchodku. Obdobie priznania môže trvať až 12 mesiacov. Zvyčajne predchádza priznaniu a žiadosti dlhodobá PN – práceneschopnosť, no na základe diagnózy netreba niekedy čakať až toľko a žiadosť môže podať priamo ošetrujúci lekár.  Po priznaní invalidného dôchodku Sociálna poisťovňa prislúchajúcu sumu za obdobie posudzovania (od dátumu priznania) vyplatí jednorazovou platbou.

Vyplácanie invalidného dôchodku

Dôchodky sa vyplácajú v hotovosti, alebo na účet v banke. V prípade vyplácania na účet v banke musí byť tento zriadený v banke, s ktorou má Sociálna poisťovňa uzatvorenú zmluvu o poukazovaní dôchodkov na účet.  Je potrebné doložiť tlačivo vyplnené žiadateľom a s potvrdením príslušnej banky.

UPOZORNENIE:

Nárok na výplatu invalidného dôchodku je dočasne pozastavený ak má poistenec nárok na náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca alebo nemocenské.  

Ak vzniknú počas konania o invalidnom dôchodku akékoľvek zmeny v žiadosti o invalidný dôchodok, je žiadateľ povinný tieto zmeny oznámiť Sociálnej poisťovni do ôsmich dní od ich vzniku.

Poberatelia dôchodku sú povinný nahlásiť napríklad zmenu počtu detí, ktorých podmienku výchovy spĺňali v čase priznania dôchodku. Jednoducho povedané, ak sa vám narodí dieťa a ste poberateľmi invalidného dôchodku, je potrebné túto zmenu nahlásiť do Sociálnej poisťovne.

Ako si zvýšiť invalidný dôchodok?

Invalidný dôchodca nemá veľa možností, ako si zvýšiť svoju penziu. Invalidný dôchodok je vypočítaný Sociálnou poisťovňou podľa aktuálnej miery funkčného postihnutia a nárok na invalidný dôchodok vzniká až po dosiahnutí hranice 41 % a viac.

Miera funkčného postihnutia a počet odpracovaných rokov má pritom priamy dopad na výšku invalidnej penzie v prípade invalidného dôchodcu.

Existuje však možnosť, ako si invalidný dôchodok zvýšiť. Prvou je doplatenie poistného na dôchodkové poistenie za určité obdobia. Poistné obdobie po priznaní invalidného dôchodku však nemá na výšku vplyv.

Tu platí pravidlo, že invalidný dôchodok je možné si po priznaní zvýšiť jedine dožitím veku s nárokom na starobný dôchodok, alebo pri zvýšení miery funkčného postihnutia vykonávať zárobkovú činnosť, ktorú určí posudkový lekár Sociálnej poisťovne pri kontrolnej prehliadke.

To znamená, že ak máte priznaný invalidný dôchodok a vaše percento postihnutia sa zvýši počas doby, môžete požiadať Sociálnu poisťovňu o prepočítanie výšky dôchodku. Ak popri invalidnom dôchodku pracujete a vy alebo zamestnávateľ platí za vás odvody, znamená to, že v prípade zvýšenia percenta funkčného postihnutia môžete získať vyšší dôchodok, ak požiadate o jeho prepočítanie, ale odpracované roky sa vám budú rátať do dôchodku až po dovŕšení veku starobného dôchodku. Pri zvýšení percenta invalidity môžete ťažiť z vyššej hodnoty koeficientu na prepočítanie dôchodku.

Stratená nie je ani situácia, ak máte dôchodok nižší ako je životné minimum. Dotýka sa to hlavne nízkopríjmových dôchodcov s invalidným dôchodkom nižším ako je životné minimum, často čiastoční invalidi.

V tomto prípade môžete požiadať o dávku v hmotnej núdzi, pretože vám môže vzniknúť nárok na jej vyplácanie. Spravidla však okrem invalidného dôchodku nemôžete mať iný príjem a suma príjmov členov v spoločnej domácnosti nemôže presiahnuť priemernú sumu životného minima na osobu v domácnosti.

Subscribe
Upozornenie

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

27 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Alena
1 rok pred

Poberala som dôchodok a popri ňom som pracovala . Zdravotný stav sa mi zhoršil a pracovať už nemôžem.Zvysili mi invalidný dôchodok na 70 percent.Mozem požiadať o prepocitanie dôchodku.Dakujem za odpoveď

Alena
1 rok pred
Reply to  RCHD

Na Vašej stránke píšete že ak invalidný dôchodca pracuje a odvádza odvody do poisťovne v prípade zhoršenia zdravotného stavu a zvýšenia mieri poklesu vykonávať zárobkovú činnosť môže požiadať o prepocitanie invalidneho dôchodku a teraz mi odpovedáte že až po dovŕšení dôchodkového veku. Myslím že niekde je chyba.

Alex
1 rok pred

Dobrý deň, uznali mi čiastočný invalidny dochodok z mladosti, a chcem sa spýtať ako dlho bude vyplácaný, alebo ci treba raz za čas prehodnotiť zdravotny stav, dakujem

Martin
1 rok pred

Dobrý deň,mám schválený ID z mladosti od roku 2005 vo výške 45% teraz som si ho dal prehodnotiť zvýšili mi mieru postihnutia na 65% Od kedy sa bude prepočítavať to zvýšenie?od podania žiadosti alebo ako lebo ak áno tak mi to dvihnú o 3€ cca

X-man
2 roky pred

Dobrý deň, mám 22 rokov a poberám plný invalidný od 17 rokov. Vraj nie je možné doplatiť poistné do dôchodkového poistenia.

Takže teraz môj dôchodok závisí od priemernej mzdy. Je to pravda?

Last edited 2 roky pred by X-man
Anna
3 roky pred

Dobrý deň mám 59 rokov a priznaný 45% invalidný dôchodok 123 eur, žiadala som už aj o prehodnotenie kvôli môjmu zhoršenému stavu aj po fyzickej aj po psychickej stránke, ale zamietli mi to a dokonca už nemusím prísť na prehodnotenie. Predtým ako mi ho priznali mi povedali že mi chýbajú tri roky poistenia, mám odpracovaných viac ako 38 rokov, a chcem sa spýtať čo robiť aby mi ho buď prepočítali s tým že doložim tie tri roky alebo ako to funguje. Môj stav je taký že ma nikde už do prace nevezmú a z tých peňazí sa proste nedá vyžiť.… Read more »

Milos
3 roky pred
Reply to  Anna

Anna, v ktorom roku Vás uznali invalidnou s mierou poklesu 45%?

Anna horvathova
1 rok pred
Reply to  Milos

Dobri den som anna vibavila som si 19.3.2022 invalidni dvochodok a dali mi 45% od roku 2005 kolko dostaniem mesacnie

Anna horvathova
1 rok pred
Reply to  Milos

Od roku 2005

Peter
4 roky pred

Mam 51 rokov a sami zhorsil zdravotni stav s cukrovky . Teraz mam problemi znohama,chrpticov ako mam poziadat o zmenu invaluditi ?

eva
5 roky pred

mam 57 rokov poberala som tri roky plny invalidny dochodok tera mi ho znizili na polovicny mam 4 roky aj tri mesiace do starobneho dochodku ako sa mi bude pocitat starobny dochodok pocula som ze tolko kolko mam ciastocny je to pravda ved do vtedy som pracovala dakum za odpoved

Viera
1 rok pred
Reply to  RCHD

Dobrý večer
Môjmu priateľovi zle vymeral invalidný dôchodok nezaratali mu všetky odpracované roky nakoľko pracoval aj v zahraničí chcem mu pomôcť napísať žiadosť o preverenie výšky dôchodku, neviete mi niekto poradiť kde nájdem vzor, aby som to odborné napísala?
Ďakujem za pomoc

Rastislav
8 roky pred

Som inv. dôchodca s mierov postihnuťia 82% a dostávam 251€ a ktým chorobám mi pribudli dalšie dve cukrovka a slabost srdca cize som dostal kardiostimulator kedze mi slabo bilo srdce no a chcel som aby mi zvyšilili percenta žeby som dostával o niečo viac € a v pisťovni mi povedali že to už mam plny inv. dôchodok a že to už nič nezavažiže viac mi už nedaju a že keby som to riešil ešte ked som bol vškole a študoval dostal by som hadam aj 800€ no riešilo sa to počs maturitnych skušok a ked som skončil úspešne školu doriešovalo… Read more »

Lubo
8 roky pred

som invalidny dochodca s mierou postihnutia 50% Prosim vieti mi poradit ci mam narok na zvysenie invlaidneho dochodku nakolko som uz zamestnany rok a pol a odvody do poistovne bolli zvysene dakujem

helena
9 roky pred

Som inv. dôchodkyňa s mierou postihnutia 55%. Prosím viete mi povedať, kedy mám nárok na preukaz ZŤP. Žiadala som oň, ale mi bolo povedané, že nemám nárok, ale prečo to mi pani vysvetliť nevedela.

Ďakujem a prajem pekný večer

Vlasta
5 roky pred
Reply to  helena

Dobry den, pokial ste oficialnou cestou ziadali o preukaz ZTP, muselo Vam prist aj oficialne rozhodnutie o priznani/nepriznani preukazu ZTP. Takze – ak ste podali ziadost pisomnou formou, muselo Vam pisomnou formou prist vyrozumenie. Na prislusnom urade Vas iste nevybavili ustne, ako pisete – citujem Vas – „bolo mi povedané…..pani vysvetlit nevedela“. Samotny fakt, ze ste invalidna, neznamena, ze automaticky mate narok na ZTP preukaz. Vseobecne: pokial chcete, aby Vam bol vydany preukaz ZTP, musite on poziadat. Na UPSVAR Vam vydaju tlacivo, ktore vyplni Vas vseobecny lekar. Toto vyplnene tlacivo spolu s nalezmi odbornych lekarov zanesiete na urad. Nasledne do… Read more »

Emília Ondrisková
5 roky pred
Reply to  helena

ja mám 50% inv.dochodo,som po infarkte,ale ZŤP mi priznali bez problémov,teraz mi pribudli dalsie diagnozy,chrbtica a stítna zlaza,fyzicku prácu nezvladam kvoli srdcu,neviem,či možem požiadať o prehodnotenie mojho ID.?V tejto republike asi nie,brala som a beriem 156 eur a žiaden prípaplatok mi neuznali,môžem BÝVAŤ AJ POD MOSTOM,KED MI TERAZ MAMA ZOMRELA,JE MI Z TOHO ZLEE.

Daniel
4 roky pred

Verim Vam je to zle na slovensku ,asi ste byvala s mamou a ona vam vypomahala ,