Invalidný dôchodca, senior a práca: je povolená popri dôchodku?

Poberatelia invalidného dôchodku môžu podľa zákona pracovať v podstate neobmedzene, pokiaľ to ich zdravotný stav nezhorší. Ak teda pracujete ako živnostník, zamestnanec alebo na dohodu, nemusíte sa obávať postihov zo strany Sociálnej poisťovne.

Zákon prácu invalidných dôchodcov nijako neobmedzuje. Nepostihuje ani vyplácanie a výšku invalidného dôchodku. Pracovať môžete v podstate pri akomkoľvek postihnutí, pri niektorých, najmä duševných a psychických poruchách sa fyzická práca dokonca odporúča ako jedna z terapií.

Zákonník práce vo svojom znení uvádza invalidného dôchodcu ako zamestnanca, ktorý stratil dlhodobú schopnosť pracovať o viac ako 40 percent podľa posudku Sociálnej poisťovne o invalidite zamestnanca.

Aby mohol zdravotne postihnutý alebo invalidný dôchodca pracovať, musí byť na prácu spôsobilý. Pri zamestnávaní však môže zamestnávateľ požiadať svojho zamestnanca o preukázanie spôsobilosti vykonávať danú prácu.

Zamestnávateľ, ak nechce zamestnanca prepustiť, musí preradiť zdravotne postihnutého alebo invalidného dôchodcu na inú prácu, ak podľa posudku Sociálnej poisťovne stratil schopnosť vykonávať doterajšiu prácu.

Zamestnávateľ však pri prepúšťaní zamestnanca invalidného dôchodcu musí dbať na to, že musí požiadať o vyjadrenie príslušný Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny. Pri výpovedi musí uviesť dôvod prepustenia a s výpoveďou musí súhlasiť ÚPSVaR, inak je výpoveď neplatná.    

Súhlas s výpoveďou z ÚPSVaR nie je potrebný, ak zamestnanec dosiahol vek starobného dôchodku, ak sa premiestňuje alebo ruší zamestnávateľ, prípadne iné dôvody u zamestnanca, či porušenie pracovnej disciplíny.

Zamestnávateľ, v prípade rozviazania pracovného pomeru, musí písomne požiadať príslušný Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny o povolenie s dôvodom rozviazania pracovného pomeru a úrad v správnom konaní rozhodne po možnosti obhájiť svoje rozhodnutie zamestnávateľa a aj zamestnanca.

Po vypočutí oboch strán úrad rozhodne kladne, zamietne žiadosť alebo požiada doplniť žiadosť zo strany zamestnávateľa. Na odvolanie voči rozhodnutiu vám ostáva 15 dní.

Ak zamestnávateľ nedodrží zákon pri prepustení invalidného dôchodcu, zamestnanec, v našom prípade zdravotne postihnutý alebo invalidný dôchodca, sa môže obrátiť na miestny Úrad práce sociálnych vecí a rodiny, kontaktovať Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny odvolať sa na okresnom súde alebo požiadať o kontrolu a dohľad aj z Inšpektorátu práce.

Subscribe
Upozornenie

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

5 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Ľudovít Štrba
7 roky pred

Mám známeho-invalidného dôchodcu (srdcocievna choroba,vysoký tlak, astma), ktorý občas odpadne a rieši ho záchranka. Lenže on pracuje na dohodu ako vodič z povolania. Prosím Vás kto bude zodpovedný v prípade jeho skolabovania za volantom za prípadné škody.Ďakujem.

Martina
9 roky pred

Dobry den,

chcem sa spytat ci ZTP osoba, ktora pobera invalid. dochodok moze pracovat aj na plny uvazok?

Dakujem vopred za odpoved.

milan
9 roky pred

som tzp nad 70 percent mozem si otvorit chranenu dielnu nezoberu mi invalidny dochodok ake by som mal vyhody na co vsetko by som mal naroka co vsetko musim splnitna vytvorenie chd