Zvyšovanie rešpektu voči hendikepovaným

Občianske združenie go-ok bolo založené v roku 2010 ako reakcia na situáciu ľudí so špecifickými potrebami (hendikepovaní, seniori, rodičia s deťmi…), ktorí musia denne čeliť problémom bariérovosti vo svojom živote. Nerešpektovaním ich potrieb ich spoločnosť odsúva na okraj, a tak vznikajú bariéry nielen fyzické, ale i psychické. O Monitoringu bezbariérovosti (go-ok), čiže o online aplikácii zjednodušujúcej život www.go-ok.eu, sme sa porozprávali s autorom projektu Ivanom Páleníkom. Samozrejme, na projekte sa zúčastnilo viac nadšencov, každý prispel svojím nápadom.

Predstavte, prosím, čitateľom značku go-ok, ktorá je základom vášho inovatívneho projektu Zvyšovanie rešpektu voči hendikepovaným.

 –       Ak by sme mali predstaviť značku, tak “go” znamená skúsenosť a znalosť z terénu, dokumentáciu o objektoch, zámer niekam ísť. “Ok” sú výsledky pre ľudí so špecifickými požiadavkami, ktorí hľadajú informácie vzhľadom na svoje individuálne potreby. Spojitosť “go” s “ok” by sme predstavili ako partnera, on-line mapu a navigátor, technologicky prístupnú novinku, ktorá ponúka prehľad a dáva po prvý raz možnosť výberu.

 Z osobných skúseností vieme, že veľakrát chýba nielen vôľa bariéry odstraňovať, ale neexistuje ani informácia, ktorá by mapovala bezbariérové, resp. aspoň “prívetivé” miesta. Ak boli, tak doterajšie pokusy “monitoringu” bezbariérovosti zlyhávali na subjektívnom a zovšeobecňovanom hodnotení posudzovaných objektov, až zámerným marketingovým manipulovaním informácií. Zamerané boli zväčša na zdravotne postihnutých, na tzv. “vozičkárov”, a už vôbec nezohľadňovali iné druhy hendikepu, či individualitu. Publikovaním v tlači a vydávaním rôznych fixných stanovísk sa hodnotenia stávali v reálnom čase a hlavne v teréne nepoužiteľnými a čoskoro neplatnými.

 Na akom princípe je založená  podstata mapy, ktorá dokáže vozíčkara alebo pohybovo hendikepovaného priviesť len na miesta, ktoré mu to umožnia, kde nemusí prekonávať žiadne bariéry?

 –       Náš tím go-ok pozostáva zo špecialistov v oblasti architektúry, produktových špecialistov v oblasti kompenzačných pomôcok a debarierizácie, dobrovoľníkov, ľudí monitorujúcich v teréne a programátorov, ktorí sa snažia tvoriť produkt s konkrétnymi riešeniami v danej oblasti. 

Monitoring bezbariérovosti (go-ok) nespočíva v posudzovaní, ale v chronologických fyzikálnych meraniach priestorov v jednotlivých objektoch. Monitorujúci sa sústreďujú najmä na zameranie priechodných šírok, výšok prekážok, opis a fotodokumentáciu. Vznikajú tak aj matematicky merateľné vlastnosti, ktoré sú filtrovateľné. Týmto filtrovaním sa stávajú informácie pre človeka so špecifickými požiadavkami “ušité na mieru” a práve preňho sú tým pádom bezbariérové. Napr.: niekto, požadujúci kontakt na hotel v Prahe, ktorý má všade šírku dverí a priechodov minimálne 80 cm a s maximálnym prevýšením cez prekážku 2 cm (pretože je vozičkár s určitým typom vozíka a hendikepu), zadá uvedené parametre na stránke www.go-ok.eu do filtra ČO / KDE / 80 / 2 / BEZ SCHODOV. Následne sa mu zobrazí výsledok v podobe zoznamu hotelov na mape v požadovanom meste, spĺňajúcich jeho individuálne požiadavky.  Bude mať navyše na výber aj z tých, ktoré sa budú jeho nárokom aspoň približovať. Takto dostane informácie, aké sú vôbec možnosti, alebo čomu bude musieť na mieste čeliť a prípadne sa na to môže pripraviť (napr. pôjde s asistentom). Samozrejme, iné nároky má nevidiaci a iné rodič s dieťaťom (napr. ten vyžaduje detský kútik v cukrárni a hoci aj s wifi). S Monitoringom bezbariérovosti (go-ok), napr. v mobile, bez problémov tieto odpovede nájde, prípadne môže na ne reagovať komentárom, či odporúčaním na opravu istých nepresností a momentálnych zmien. I práve pre tieto dôvody tvrdíme, že zastrešujeme nároky i viacerých ľudí s rôznymi požiadavkami a v reálnom čase.

 Ako sa aktualizuje mapa dostupnosti jednotlivých miest a objektov?

 –       V súčasnosti je mapa aktualizovaná vďaka dobrovoľníkom, ktorí fyzicky merajú určité prvky v objekte, robia fotodokumentáciu a potrebné údaje zadávajú do systému, kde sa tak buduje centrálna a online databáza. Je naším cieľom v najbližšej budúcnosti zadávanie nových objektov samotnou verejnosťou, a tým sa otvoria nové a hlavne rýchlejšie možnosti napĺňania databáz.

 V čom vidíte prínos projektu?

 –       Zatiaľ sme sa stretli iba s pozitívnymi ohlasmi a nepredpokladáme, že to bude inak. Sme jediní, ktorí spomínané monitorovanie robia takýmto štýlom. Objekty nehodnotíme nálepkami, ani nedávame na čierne listiny. Robíme dokumentaristiku, prinášame informácie. Ako s nimi naložia užívatelia, je len na nich a ich požiadavkách na miesta, kam chcú ísť. Dokonca môže nastať i spätná väzba pre tých, ktorí si uvedomia, že čím menej prívetivejšie podmienky pre týchto ľudí vytvoria, tým bude menšia pravdepodobnosť výskytu v ich vyhľadávaniach.

Čím by vám mohla pomôcť verejnosť, resp. čitatelia registrachranenychdielni?

 –       Aplikácia je tvorená svojpomocne, venujeme jej všetok svoj voľný čas. Pomôcť by nám rozhodne mohol akýkoľvek sponzoring na vytvorenie aplikácie “do ruky”, ktorú, ako spomíname, práve vyvíjame. Akákoľvek,  možno pre niekoho malá podpora, pre nás veľa znamená a môže nám (všetkým) významne pomôcť. Viac informácií ako nás podporiť je na stránke: http://www.go-ok.eu/sk/ako-nas-podporit. Z týchto prostriedkov budeme vyvíjať mobilnú aplikáciu a zdokonaľovať systém Monitoring bezbariérovosti (go-ok) tak, aby sa stal bežným pomocníkom pre ľudí, ktorí to potrebujú. Tým sa stanú v spoločnosti produktívni a budú si ľahšie budovať rešpekt. Pretože sa dostanú tam, kam potrebujú, pretože budú mať na výber, pretože nebudú musieť riešiť pre niekoho bežné potreby, ale naplno sa budú venovať činnostiam, ktorým sami chcú.

 

Subscribe
Upozornenie

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

1 Comment
Inline Feedbacks
View all comments
Ivo
9 roky pred

Práve uzrela svetlo sveta naša kampaň na Monitoring vyhradených verejných parkovacích miest pre zdravotne postihnutých: http://youtu.be/ZHeRNPO2I0E?list=UUq7x-ZgxV2tPv0t78GFyJSg

► iOS: http://goo.gl/v8G4US
► Android: http://goo.gl/5ky5sW
► web: http://www.parking4disabled.eu
► web sk: http://www.vyhradene.sk
► web cz: http://www.vyhrazena.cz

http://www.handicap.sk/mobilna-aplikacia-vyhlada-vyhradene-miesta-parking4disabled/◄