Najčastejšia zlomenina nohy, ruky, členka, prsta – príznaky a liečba

Zlomenina ruky – ramena a predlaktia, nohy – predkolenia a stehennej kosti, krčku stehna, či členku a prsta na rukách a chodidlách patria medzi najčastejšie zranenia a úrazy. Pri zlomeninách dochádza k porušeniu kosti, či už úplne alebo čiastočne. Pri úplnej zlomenine kosti dochádza k jej rozdeleniu na dve a viac častí, pri čiastočnej zlomenine môže dôjsť len k jej nalomeniu.

Zlomeniny sprevádza silná bolesť, hlavne pri pokuse pohybu s končatinou alebo zlomenou časťou tela. Kosť je podobne, ako iné tkanivá, zásobená sieťou ciev, ktoré prechádzajú aj kosťou, preto sa môže vyskytnúť silný opuch a podliatie krvou. K zlomeninám dochádza pri vysokom nároku na kosť, či už pri tlaku, ťahu alebo pri pôsobení náhlej sily na kosť.

Dôležitým indikátorom zlomeniny kosti na začiatku je, okrem bolesti, opuchu a podliatia krvou, charakteristický zvuk prasknutia. Pri tomto zranení je potrebné zachovať chladnú hlavu, nenamáhať končatinu alebo zlomenú kosť, nesnažiť sa ju tzv. „rozhýbať“. Zlomenina môže spôsobiť zranenie okolitého tkaniva a pohybom by ste tento úraz len skomplikovali. Treba okamžite volať prvú pomoc!

Znaky zlomeniny:

  • prasknutie, ktoré je počuť,
  • opuchnutie,
  • podliatie krvou,
  • nemožnosť pohybu daného, zraneného miesta,
  • silná, bodavá bolesť zvnútra končatiny alebo zo zraneného miesta,
  • neprirodzené usporiadanie končatiny alebo miesta so zlomeninou.

Ako bolí zlomenina kosti?

Pri zlomenine kosti nemusí byť pozorované povrchové zranenie. Pri zlomenine kosti dochádza k bolesti zvnútra, jednak spôsobené zranenou kosťou, ale aj rozdráždením okolitého tkaniva úlomkami kosti alebo jej nalomenej časti.

Pri zlomenine panvovej kosti dochádza k silnému krvácaniu, ktoré môže človeka ohrozovať na živote, no na povrchu nemusí byť badateľné.

Ako poskytnúť prvú pomoc pri zlomenine kosti?

Dôležité je zraneného človeka upokojiť a nehýbať so zranenou oblasťou alebo končatinou. Dané miesto treba znehybniť a nechať v pokoji, aby nedošlo ku komplikáciám a zhoršeniu zlomeniny a zranenia. Okamžite je potrebné volať záchranársku pomoc.

Pri otvorených zlomeninách dochádza na danom mieste k silnému krvácaniu, preto je potrebné opatrne odstrániť odev okolo zlomeniny a prípadne zabezpečiť zastavenie krvácania do príchodu záchrannej zdravotnej služby.

Ako dlho sa lieči zlomenina?

Liečenie zlomeniny je individuálne a vplýva naň niekoľko faktorov. Jednak je to samotný druh zlomeniny, aktuálny zdravotný stav poraneného a jeho vek. Pri deťoch je hojenie zlomeniny lepšie, zvyčajne až o polovicu času rýchlejšie ako u dospelých. Pri starších ľuďoch sa zlomeniny liečia dlhšie.

Pri kvalitnom a odbornom ošetrení je doba hojenia zlomeniny horných končatín obvykle 4 až 8 týždňov, dolné končatiny sa regenerujú 8 až 14 týždňov a zlomeniny v iných častiach tela asi 3 až 12 týždňov. Zlomeniny sa však môžu hojiť podľa okolností až jeden rok. Počas liečby je dôležité dodržiavať liečebný režim a prípadne dopomôcť k zoceleniu kosti doplnkami výživy. Zlomeniny sa rýchlejšie hoja, ak zvýšite prísun minerálov ako sú vápnik, horčík, bór a kremík.

Zlomeniny kosti – rozdelenie

Úrazové zlomeniny

Úrazové zlomeniny sa vyskytujú pri náhlom vonkajšom vplyve na danú kosť. V prípade, že je sila väčšia ako odolnosť samotnej kosti, môže dôjsť k jej prasknutiu alebo dokonca zlomeniu. Často je to pri pádoch alebo nárazoch do pevnej prekážky.

Únavové zlomeniny

Pri únavových zlomeninách nedochádza k náhlemu pôsobeniu vonkajšej sily na kosť. Sú to prevažne zlomeniny z preťaženia a často postihujú športovcov, profesionálnych alebo aj rekreačných, no aj bežných ľudí. Dôvodom únavovej zlomeniny býva dlhodobé preťažovanie končatiny. Únavové zlomeniny vznikajú postupne a mnohokrát sa stane, že človek ani na ne nepríde, pokiaľ nedôjde ku klasickej zlomenine.

Jednoduché zlomeniny

Príznakmi pri jednoduchej zlomenine je znížená pohyblivosť poranenej končatiny, neprirodzené usporiadanie končatiny alebo zraneného miesta, bolesť pri dotyku, podliatie krvou. Pomocou je znehybnenie daného miesta, zmiernenie bolesti a raneného chránime pred chladom. Voláme prvú pomoc!

Otvorené zlomeniny

Pri otvorenej zlomenine je miesto zranenia poškodené otvorenou ranou a môže dochádzať k silnému krvácaniu. Na poranené miesto priložíme sterilný obväz a použijeme postup ako pri jednoduchej zlomenine.

Zlomenina hornej končatiny – ruky

Zlomenina hornej končatiny môže byť hneď na niekoľkých miestach. Horná končatina – ruka môže byť zlomená v ramennej časti, ďalej to môže byť zlomenina predlaktia, zlomenina v lakťovom kĺbe a zlomenina zápästia a prstov.

Spoločnými príznakmi zlomeniny v hornej oblasti ramena a ruky je typická bolesť, zvýraznená pri pohybe končatiny. Vyskytuje sa opuchnutie a podliatie krvou, modriny. Ruka je pri zlomenine značne deformovaná a pri zlomenine ramena a predlaktia sa môže vyskytnúť skrátenie končatiny. Ak je zlomenina blízko nervových zakončení, dochádza k ochrnutiu rúk a prstov, či k poruche citlivosti.

Prvou pomocou je znehybnenie a odľahčenie končatiny. Môže sa vyskytnúť aj otvorená zlomenina, najmä pri predlaktí. Je preto dôležité zastaviť krvácanie použitím škrtidla a obmedziť krvácanie z ciev.

Zlomenina kľúčnej kosti

Zlomenina kľúčnej kosti je druh zlomeniny v hornej časti hrudníka. Často k nej dochádza pri páde na bicykli alebo e-biku na vystretú ruku. Sťažený je pohyb rukou, dochádza k opuchu a omodreniu miesta, na pohmat je možné nahmatať deformáciu kosti.

Zlomenina zápästia

Zlomenina zápästia je veľmi častou zlomeninou a vzniká pri páde na vystretú ruku. Často poskytuje ženy v strednom veku, je to spôsobené rozvíjajúcou sa osteoporózou v spoločnosti. Niekedy je potrebný operačný zákrok, aby sa kosti zápästia dali opäť na správne miesto.

Môže sa stať, že kosti sa zle zahoja a následkom je deformita zápästia a obmedzenie jeho hybnosti. Sprievodným javom je bolesť, opotrebovávanie zápästia a postupné strácanie hybnosti.

Zlomenina horného ramena

Zlomenina horného ramena je menej bežnou zlomeninou. Najčastejšie k nej dochádza v hornej časti kosti no nezvyčajné nie je ani zlomenie hornej kosti ramena pri lakti.

Zlomeniny dolnej končatiny – nohy

Zlomenina dolnej končatiny – nohy je veľmi bolestivá a nepríjemná. Typickým príznakom je silná bolesť poranenej končatiny, obmedzený pohyb, citlivosť, opuch a podliatiny. Pri otvorených zlomeninách nohy môže dôjsť k infekcii, čo je veľmi nebezpečné.

Prvou pomocou je znehybnenie končatiny – nohy a rýchle dopravenie do zdravotníckeho zariadenia. Nikdy sa zlomeniny nepokúšajte napraviť, môžete podráždiť okolité tkanivo a zaviesť do rany v tkanive infekciu. Prípadné krvácanie pri otvorenej zlomenine nohy je potrebné zastaviť sterilným obväzom a raneného urýchlene dopraviť do nemocnice.

Zlomenina päty – pätovej kosti

Zlomenina pätovej kosti nie je príliš častá, je však veľmi bolestivá a nepríjemná. Príčinou zlomeniny päty je zvyčajne úraz, neopatrný dopad z veľkej výšky na pätu. Rizikovejšími sú ľudia trpiaci osteoporózou a ľudia v pokročilejšom veku.

Hlavným príznakom je bolesť v oblasti päty. Bolesť je cítiť najmä pri došliapnutí na pätu, ktorá býva opuchnutá a červená. Môže vzniknúť rozsiahla modrina  a podliatie. 

Zlomenina členku – kosti členkovej

Pri zlomenine členku dochádza ku zlomenine najmä hlavice, krčku a tela členku, prípadne zadného či laterálneho výbežku. Noha extrémne bolí, opúcha, dochádza k opuchnutiu a zmodreniu členku. Človek nemôže používať nohu na pohyb. Ku zlomenine členku dochádza často pri páde z výšky a pri prudkom zvrtnutí členku pri dopade.

Zlomenina prstov a ich článkov

Ku zlomeninám prstov na rukách alebo nohách dochádza pri priamom pôsobení sily voči článkom prstov. Prsty na ruke či nohe opuchnú, sú nehybné a často dochádza k modrinám. Liečba spočíva v znehybnení prstov drôtmi alebo malou dlahou. Články prstov sa len lokálne fixujú.

Zlomenina chrbtice

Príznakom zlomeniny chrbtice je neurčitá bolesť na spôsobený tlak. Pri poklopaní na hlavu – v smere chrbtice, dochádza ku bodavej bolesti v oblasti zlomeného stavca. Zlomenina chrbtice je veľmi nebezpečná, pretože môže dôjsť k poškodeniu miechy a následnej necitlivosti časti tela či ochrnutiu a necitlivosti nôh.

Raneného je potrebné opatrne položiť na chrbát alebo brucho a znehybniť telo, aby v oblasti zlomeniny nedošlo k posunu stavcov chrbtice, v dôsledku čoho by sa mohla porušiť miecha. Nepodávame tekutiny, lebo následkom ochrnutia nemusí byť možné vyprázdniť močový mechúr. Okamžite voláme záchrannú službu a prvú pomoc!

Zlomenina rebra, rebier

Príznakom zlomeniny rebra, alebo viacerých rebier, je bolesť pri dýchaní, smiechu, kýchaní či kašľaní. Poranený pociťuje bolesť aj pri tlaku na rebrá, či pri väčšom ohybe tela a pri námahe rúk. V prípade, že poranený vykašliava krv, je to znak toho, že má poranené pľúca. Okamžite presunieme poraneného k lekárovi!

Zlomenina spodiny a klemby lebky

Zlomenina spodiny alebo klemby lebky je typická krvácaním z uší, nosa a z úst. Pod očami sa vyskytujú krvné podliatiny, dochádza k opuchu a hlava je bolestivá na hmat. Typický je krvný výron pod kožou.

Ak je na hlave rana, priložíme na ňu sterilný obväz. Poranenie hlavy je často sprevádzané so silným otrasom alebo pomliaždením mozgu, je potrebný rýchly prevoz raneného do nemocnice.

Subscribe
Upozornenie

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
  • Pridajte si Novinky

    * indicates required
    Zadajte email na odber Noviniek.

    Register chránených dielní použije informácie, ktoré ste uviedli na tomto formulári, aby sme boli v kontakte s vami a aby sme poskytovali aktualizácie a marketing. Dajte nám prosím vedieť všetky spôsoby, akými by ste o nás chceli počuť:

    Súhlas môžete kedykoľvek zmeniť kliknutím na odkaz na zrušenie odberu v zápätí ľubovoľného e-mailu, ktorý od nás dostanete, alebo nás kontaktujte na adrese registerchranenychdielni@gmail.com. Vaše informácie budeme rešpektovať. Viac informácií o našich postupoch ochrany osobných údajov nájdete na našej webovej stránke. Kliknutím nižšie vyjadrujete súhlas s tým, že Vaše údaje môžeme spracovať v súlade s týmito podmienkami.

    We use Mailchimp as our marketing platform. By clicking below to subscribe, you acknowledge that your information will be transferred to Mailchimp for processing. Learn more about Mailchimp's privacy practices here.

  • Produkty