Zdravotne postihnutý nemusí byť invalidný dôchodca a naopak

Legislatíva Slovenskej republiky má niekoľko nedostatkov, o čom sme sa mohli presvedčiť v posledných dňoch priamo na Finančnej správe. Zatiaľ, čo invalidný dôchodca má výhody v Zákonníku práce, sústava daňových zákonov hovorí o zdravotne postihnutých a zdá sa, že ani zákonodarcovia nemajú jasno v tom, aký je medzi týmito pojmami rozdiel.

V posledných dňoch sme sa stretli opäť s nedokonalosťou na úradoch. V sústave daňových zákonov sa spomínajú isté výhody pre zdravotne postihnutých, definíciu sa však nedozviete ani na Finančnej správe priamo od úradníkov, ktorí nás odkázali na naštudovanie si zákona, kde je definícia nejednoznačná a zmätujúca, ako mnohé zákony z dielne nášho parlamentu v tejto oblasti.

Na druhej strane, v Zákonníku práce užívajú výhody invalidní dôchodcovia a na zdravotne postihnutých sa akosi zabudlo. Aký je teda rozdiel medzi ťažko zdravotne postihnutou osobou a invalidným dôchodcom? Prečítať a naštudovať by si to mali aj naši poslanci v parlamente…

Invalidný dôchodca poberá dôchodok zo Sociálnej poisťovne

Invalidný dôchodca má určenú mieru postihnutia podľa zákona o sociálnom poistení a určuje mu ju Sociálna poisťovňa. Ak dosiahne hranici 41 a viac percent podľa hodnotenia posudkového lekára Sociálnej poisťovne a má určitý počet rokov platenia sociálnych odvodov vzhľadom k veku, má nárok na vyplácanie invalidného dôchodku.

Invalidný dôchodok sa pritom rozdeľuje na „čiastočný a plný“. Čiastočný invalidný dôchodok dostane taký človek, ktorý má postihnutie určené posudkovým lekárom na 40 až 70 percent oproti zdravému človeku. Plný invalidný dôchodok sa vypláca ak je osoba posúdená na viac ako 70 percent postihnutia.

Ťažko zdravotne postihnutý je posúdený úradom práce

Ťažko zdravotne postihnutý občan je ten, koho posúdia zákona na kompenzáciu za zdravotne postihnutého na viac ako 50 percent. Človek má potom nárok na preukaz ZŤP alebo ZŤP-S a môže požiadať o príspevky na kompenzáciu zdravotné postihnutia.

Platí však pravidlo, že výška príspevkov je určená aj príjmom žiadateľa a neraz sa prihliada aj na osoby žijúce v jednej domácnosti.

Ostáva už len dodať, že invalidný dôchodok a zdravotné postihnutie a preukaz ZŤP sa nevylučujú, aj keď je medzi nimi rozdiel. Tak ako môže byť invalidný dôchodca držiteľom preukazu ZŤP a naopak, tak sa môže stať, že invalidný dôchodca nedostane preukaz ZŤP alebo držiteľ preukazu ZŤP nepoberá dôchodok.

Tento rozdiel by si mali naštudovať hlavne naši zákonodarcovia a prispôsobiť by tomu mali aj legislatívu, ktorá je vďaka týmto rozdielom a rozdielnym pojmom a ich výkladu naozaj zmätočná a neraz spôsobí invalidom a hendikepovaným problémy pri bežnom živote.    

Subscribe
Upozornenie

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

3 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Epilepsia a chrbtica
9 roky pred

Mne v r,1999 vzal súdr. Magvaši celý dôchodok v sume 4200sk a nechali mi 1350, že mám s touto záchvatovou chorobou pracovať.Uznali ma ZŤP a ďakujem, našmu obvodu , že mi v ťažkej situácii pomohli, nemohla som sa dobre ani doteraz pohybovať a dostávam dôchodok 176 eu , ale za lieky dávam strašne veľa, lebo od vtedy sa mi zdravotný stav omnoho zhoršil..Toto už robí s chorými ľuďmi od pádu totality, že ich nechajú trpieť a z tých peňazí sa nedá vyžiť

Rudolf
9 roky pred

Som držiteľom ZŤP preukazu , som aj inv. dôchodca a dostávam 100 € mesačne