DVB-T vysielanie už aj v Novej Bani

Mnohí z vás určite zaregistrovali, že Slovenská republika by mala úderom polnoci z 31.12.2011 na 1.1.2012 prejsť z analógových pozemných vysielačov na digitálne vysielanie. Dnes už máme možnosť toto digitálne vysielanie prijímať aj v našom meste – Nová Baňa. V krátkom článku, ktorý vám čitateľom prinášame, vám predstavíme históriu digitálneho vysielania, príslušnú legislatívu, vysvetlenie pojmov, možnosti príjmu digitálneho signálu a vývoj do budúcna v tejto oblasti.

Výberové konania a legislatíva  

V roku 2007 prijala NR SR zákon 220/2007 o digitálnom vysielaní programových služieb a poskytovaní iných obsahových služieb prostredníctvom digitálneho prenosu a o zmene a doplnení niektorých zákonov. Tento zákon, na základe medzinárodných dohovorov a dohôd s ostatnými štátmi Európskej únie, hovorí o prechode z analógového televízneho vysielania, dnešný príjem prostredníctvom vysielačov a vykrývačov pomocou klasických antén, na digitálne vysielanie tzv. DVB-T (digitálne video vysielanie – terestriálne). Od roku 2007 sprevádzalo digitálne vysielanie niekoľko problémov, hlavne vo výberových konaniach na prevádzkovateľa tzv. multiplexov ( podobne ako vysielač, ktorý šíri televízny signál na určitej frekvencii v zhustenom digitálnom prúde, teda niekoľko programov naraz). Nakoniec možnosť prevádzkovať multiplexy, ako prvá a zatiaľ jediná firma na Slovensku, získala spoločnosť Towercom a.s. . Táto spoločnosť mala ako prvá na Slovensku skúsenosti s digitálnym, televíznym vysielaním pomocou DVB-T technológie, a to v oblasti Banskej Bystrice a Zvolena, ešte v roku 2004. Od roku 2009 začala postupne prevádzkovať vysielače DVB-T, ako víťaz výberového konania, na celom území Slovenska.

Koho sa to týka a čo budete potrebovať 

Na Slovensku existuje približne 50% domácností, ktoré digitalizácia zasiahne. Tieto domácnosti prijímajú televízny signál pomocou klasických antén, alebo majú svoju domácnosť zapojenú na spoločné antény bytových domov. Možno sa naskytuje teraz možnosť, ako opäť začať postupne domácnosti zapájať na spoločné antény aj v bytových domoch, kde využívajú na príjem televízneho signálu alternatívne spôsoby ako príjem prostredníctvom káblových rozvodov, satelitu alebo internetu, tzv. IPTV. Tieto domácnosti nebudú musieť investovať do zariadení a ani sa ich digitalizácia terestriálneho vysielania nijako nedotkne.

Pridajte sa k nám na Facebook! Pridajte sa k nám na Facebook!

Na to, aby ste mohli prijímať DVB-T  vysielanie, a nemáte iný alternatívny spôsob (káblový rozvod, satelit), budete musieť investovať rádovo niekoľko desiatok EUR. Jednak je potrebné v našich podmienkach vybrať si vhodnú anténu s dostatočným výkonom – zosilňovačom signálu ( od 15 € vonkajšia anténa, izbové nie sú vhodné na naše podmienky vzhľadom na vzdialenosť a kvalitu signálu) a druhou súčasťou je tzv. set-top-box s dekódovaním MPEG 2 normy. Jedná sa o malú skrinku, ktorá je schopná dekódovať DVB-T signál na obraz. Dnes už set-top-box kúpite v cene rádovo od 30 €. Pri nových televíznych prijímačoch kúpa set-top-boxu odpadá, pretože tieto majú už DVB-T tuner zabudovaný zvyčajne na obe normy, MPEG 2 aj MPEG 4. Sú to normy, ktoré určujú kvalitu signálu, teda hustotu digitálneho toku. Na vysvetlenie, je to podobné ako si sadnúť do staršieho auta a nového, komfortnejšieho. U nás sa bude, a používa norma MPEG 2, ktorá má nižší dátový tok, teda kvalita obrazu je nižšia, no bežný používateľ nezbadá rozdiel, pokiaľ program nie je vysielaný vo vysokom rozlíšení, na zobrazovacom zariadení, televízore, s obrazom v HD kvalite, a preto je tento štandard v tejto chvíli dostačujúci.

Ako prijímať signál a čo je potrebné urobiť? 

V dnešných podmienkach existujú tri okruhy multiplexov na vysielanie. Prvý, najrozšírenejší, je prechodný multiplex, ktorý od 30.6.2010 pokrýva aj územie mesta Nová Baňa, svoj signál šíri z vrchu Sitno pri Banskej Štiavnici na 21 kanáli s frekvenciou 474 MHz. Existujú dalšie dva, a to druhý multiplex a verejnoprávny, ktorý šíri signál verejnoprávnej televízie. No tieto zatiaľ nie sú v našej oblasti dostupné.

Čo sa týka dostupného, prechodného multiplexu, sú v ňom zaradené zatiaľ 4 televízne stanice, a to STV 1, STV 2, Markíza a JOJ. Predpokladá sa, že sa množstvo televíznych staníc bude postupne rozširovať v rámci kapacít multiplexu a voľného frekvenčného pásma.

Ako sme už spomínali, na príjem DVB-T je potrebné mať anténu na príjem televízneho signálu. V našej oblasti sa odporúča výkon aspoň 15-30 dB a set-top-box. Tieto zariadenia je potrebné prepojiť a anténu nasmerovať na multiplex Sitno. Tu však nastáva zmena. Pokiaľ doteraz ste mali anténu nasmerovanú v horizontálnej polohe, teraz je ju potrebné otočiť do vertikálnej polohy, podobne ako je to na obrázku.

Potom stačí spustiť na vašom televíznom prijímači automatické ladenie, a mali by ste získať kvalitný, digitálny, televízny signál. Spoznáte to tak, že pokiaľ analógové vysielanie pri nižšej kvalite signálu „zrnilo“ a mohli ste vidieť tzv. „duchov“ (zdvojený obraz s tieňom), digitálne vysielanie s nižšou kvalitou sa prejavuje tak, že obraz sa rozkladá na „štvorčeky“, častokrát vyplnené zelenou farbou.

Budúcnosť digitálneho vysielania na Slovensku

Budúcnosť digitálneho vysielania na Slovensku je určená plánom postupného prechodu na DVB-T a vypínaním analógových vysielačov. Tento prechod by mal byť definitívny od 1. januára 2012, aj keď sa predpokladá ešte prechodné obdobie, v našej oblasti je pevne stanovený uvedený dátum. Multiplexy by sa mali postupne rozširovať, podobne ako aj množstvo šírených programov a postupné rozširovanie ponuky.

V tomto roku prebieha výberové konanie na lokálne multiplexy, ktoré by prednostne umožnia lokálnym a regionálnym televíziám hladký prechod na digitálne vysielanie, rozšírenie prijímateľov ich signálu a kvalitnejší obraz. Aj napriek obavám lokálnych a regionálnych vysielateľov, že nezískajú frekvencie na šírenie svojej programovej služby, tento proces je nezvratný. Možno by stálo za pozornosť využiť tieto možnosti aj v našom meste Nová Baňa.

Aj keď zatiaľ je signál digitálneho DVB-T vysielania šírený v nižšej norme, predpoklad je, v priebehu nasledujúcich rokov, že postupne sa prejde z normy MPEG 2 na vyššiu normu MPEG 4. V roku 2010 bol pridelený aj prvý multiplex na šírenie mobilného obsahu tzv. DVB-H, ktorý bude poskytovať ďalšie výhody.

A na záver si zhrňme, aké výhody nám digitalizácia vysielania prinesie:

–          kvalitnejší signál aj v oblastiach, kde príjem nebol možný

–          rozšírenie ponuky televíznych programov

–          možnosti lokálneho televízneho vysielania pre viac prijímateľov

–          doplnkové služby (teletext, internet, rádio a pod.)

–          interaktívna TV (možnosti komunikácie)

Zdieľaj
Subscribe
Upozornenie
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
  • Pridajte si Novinky

    * indicates required
    Zadajte email na odber Noviniek.

    Register chránených dielní použije informácie, ktoré ste uviedli na tomto formulári, aby sme boli v kontakte s vami a aby sme poskytovali aktualizácie a marketing. Dajte nám prosím vedieť všetky spôsoby, akými by ste o nás chceli počuť:

    Súhlas môžete kedykoľvek zmeniť kliknutím na odkaz na zrušenie odberu v zápätí ľubovoľného e-mailu, ktorý od nás dostanete, alebo nás kontaktujte na adrese registerchranenychdielni@gmail.com. Vaše informácie budeme rešpektovať. Viac informácií o našich postupoch ochrany osobných údajov nájdete na našej webovej stránke. Kliknutím nižšie vyjadrujete súhlas s tým, že Vaše údaje môžeme spracovať v súlade s týmito podmienkami.

    We use Mailchimp as our marketing platform. By clicking below to subscribe, you acknowledge that your information will be transferred to Mailchimp for processing. Learn more about Mailchimp's privacy practices here.

  • Produkty