Nechcem, ale musím!

Často sa hovorí o ochrane ľudí s mentálnym postihnutím voči rôznym situáciám, „ktorým sami nie sú schopní čeliť“. Z obavy či strachu, aby sa nebodaj niečo nestalo, prijímame prehnané preventívne opatrenia, ktoré sú v rozpore s ľudskými právami, vedú k diskriminácii. Bojíme sa, aby niečo „nevyviedol“? Zbavme ho radšej spôsobilosti na právne úkony! Koniec debaty! Ale, nezabúdajme, aj ľudia s mentálnym postihnutím majú právo rozhodovať o svojom živote!

Združenie na pomoc ľuďom s mentálnym postihnutím (ZPMP) v SR odštartovalo informačnú kampaň Nechcem, ale musím! Verejnosť ňou chce presvedčiť, že aj ľudia s mentálnym postihnutím majú právo rozhodovať o svojom živote.

Kampani predchádzala  niekoľkoročná práca. Zbierali sme príklady zo života, ako žijú ľudia s mentálnym postihnutím, robili sme analýzy právneho stavu. K spolupráci sme prizvali  aj ďalšie mimovládne organizácie, odborníkov z Ministerstva spravodlivosti SR a Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR,“ uviedla Iveta Mišová, riaditeľka Republikovej centrály ZPMP v SR. Dodala, že k problematike sa uskutočnili tri okrúhle stoly, na ktorých sa odborne rozoberala celá problematika. Výsledkom bol návrh opatrovníckej reformy na Slovensku, odovzdaný v roku 2010 na Ministerstvo spravodlivosti SR. „Dostali sme písomnú odpoveď, že návrhy budú akceptované a budú zahrnuté v rámci rekodifikácie Občianskeho zákonníka, ktorá momentálne prebieha,“ doplnila I. Mišová.

Slovenská republika ratifikovala v roku 2010 Dohovor OSN o právach osôb so zdravotným postihnutím. „Navrhujeme, aby bolo pozbavenie spôsobilosti na právne úkony v celom rozsahu zrušené. Problémy ľudí, ktorí potrebujú pomoc pri rozhodovaní, môže vyriešiť podporované rozhodovanie. Vytvárali by si okruh osôb, ktoré by im radili. Funguje to už aj teraz, majú svojich priateľov, asistentov rodiny, učiteľov. Táto skupina ich usmerňuje, akurát nemá formu garantovanú zákonom,“ vysvetlila advokátka Zuzana Stavrovská.

Ďalšou formu podpory by mohol byť predbežný právny úkon, ktorý by mal formu závetu. „Človek do budúcnosti rozhodne o tom, ako chce, aby boli spravované jeho záležitosti, alebo akým spôsobom chce, aby sa nakladalo s jeho osobou, s jeho deťmi v prípade, že on už sám bude mať problém rozhodovať. Uvedený spôsob rozhodovania je vhodný nielen pre ľudí so zdravotným mentálnym postihnutím. Využívať ho môžu osoby, ktoré môžu byť v budúcnosti postihnuté Alzheimerovou chorobou alebo inou náhlou zmenou zdravotného stavu,“ povedala Z. Stavrovská.

O kampani Nechcem, ale musím! ponúka viac informácií stránka www.nechcemalemusim.sk. Do konca roku 2012 bude prebiehať verejná finančná zbierka, povolená Ministerstvom vnútra SR  č. MV-SVS-OVVS3-2012/013496 zo dňa 30. mája 2012. Dobrú myšlienku môžu sympatizanti podporiť zaslaním finančného príspevku na číslo účtu verejnej zbierky: 2044883553/0200 VÚB Bratislava. Výťažok bude použitý na sociálnu rehabilitáciu, vzdelávanie a podporu voľnočasových aktivít pre ľudí s mentálnym postihnutím.

 

Subscribe
Upozornenie

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
  • Pridajte si Novinky

    * indicates required
    Zadajte email na odber Noviniek.

    Register chránených dielní použije informácie, ktoré ste uviedli na tomto formulári, aby sme boli v kontakte s vami a aby sme poskytovali aktualizácie a marketing. Dajte nám prosím vedieť všetky spôsoby, akými by ste o nás chceli počuť:

    Súhlas môžete kedykoľvek zmeniť kliknutím na odkaz na zrušenie odberu v zápätí ľubovoľného e-mailu, ktorý od nás dostanete, alebo nás kontaktujte na adrese registerchranenychdielni@gmail.com. Vaše informácie budeme rešpektovať. Viac informácií o našich postupoch ochrany osobných údajov nájdete na našej webovej stránke. Kliknutím nižšie vyjadrujete súhlas s tým, že Vaše údaje môžeme spracovať v súlade s týmito podmienkami.

    We use Mailchimp as our marketing platform. By clicking below to subscribe, you acknowledge that your information will be transferred to Mailchimp for processing. Learn more about Mailchimp's privacy practices here.

  • Produkty