Príspevky na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia pre osoby so ZŤP

Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny poskytuje niekoľko príspevkov pre ťažko zdravotne postihnutých občanov. Prinášame vám rýchly prehľad príspevkov spolu s ich aktuálnou výškou a určením.

Príspevok na osobnú asistenciu

Je ho možné poskytnúť ZŤP ľuďom, ktorí sú odkázaní na osobnú asistenciu od 6 do 65 rokov života. Suma príspevku je určená hodinovou sadzbou pre osobného asistenta vo výške 2,76 EUR.

Príspevok na prepravu

Určený je pre ľuďom odkázaným na individiuálnu prepravu autom na základe preukázaných výdavkov. Mesačne najviac 101,07 EUR.

Príspevok na kompenzáciu zvýšených výdavkov

Je určený osobe s ťažkým zdravotným postihnutím, ktorá má zvýšené výdavky súvisiace s diétnou stravou (napríklad cukrovka), taktiež s výdavkami na zvýšenú hygienu alebo s opotrebovaním oblečenia, bielizne obuvi a bytového zariadenia. Poskytuje sa aj v prípadoch, keď sú zvýšené výdavky na prevádzku auta alebo psoch so špeciálnym výcvikom.

Výška príspevkov:

– diétne stravovanie – mesačne: 1. skupina 36,77 EUR, 2. skupina 18,39 EUR, 3. skupina 11,04 EUR,

– hygiena, opotrebovanie oblečenia, bielizne, obuvi a bytového zariadenia – mesačne: 18,39 EUR,

– prevádzka auta – mesačne 33,09 EUR,

– starostlivosť o psa so špeciálnym výcvikom – mesačne 44,12 EUR.

Ak príjem osoby s ťažkým zdravotným postihnutím prevýši trojnásobne sumu životného minima (594,27 EUR), príspevok sa neposkytuje.

Príspevok na opatrovanie

Poskytuje sa opatrovateľovi osoby ZŤP staršej ako 6 rokov.

– mesačne 220,52 EUR, dva a viac ZŤP osôb – 294,01 EUR.

Ak opatrovaná osoba ja v dennej starostlivosti zariadenia sociálnych služieb alebo navštevuje školu v rozsahu viac ako 20 hodín týždenne, príspevok je v sume 194,79 EUR.

Suma 275,65 EUR je vyplácaná, ak opatrovateľ má v starostlivosti dve alebo viac osôb v dennej starostlivosti alebo navštevujúce školu v rozsahu viac ako 20 hodín týždenne.

Suma 286,65 EUR sa vypláca vtedy, ak opatrovateľ má v starostlivosti ZŤP osobu v dennej starostlivosti alebo v školskej dochádzke v rozsahu viac ako 20 hodín týždenne a zároveň opatruje ZŤP osobu, ktorá nie je v takejto starostlivosti a nenavštevuje školu, alebo má dennú starostlivosť a školskú dochádzku, najviac však 20 hodín týždenne.

Ak má osoba ZŤP príjem vyšší ako 1,4 násobok životného minima (277,326 EUR), prípadne u nezaopatreného dieťaťa trojnásobok (594,27 EUR), suma sa zníži o sumu prevyšujúcu tento príjem.

Prilepšiť si môžete aj sumou 49,80 EUR mesačne, to však človek so ZŤP musí byť nezaopatrené dieťa a nemôže v čase opatrovania mať príjem zo zamestnania, nemôže poberať dôchodkové dávky alebo výsluhové dávky.

Ak ste opatrovateľom a poberáte starobný, predčasný starobný, invalidný ( viac ako 70 % ), výsluhový alebo invalidný výsluhový dôchodok, opatrovateľský príspevok je vo výške 91,88 EUR, pri dvoch a viacerých opatrovaných osobách ZŤP je to suma 121,28 EUR, bez ohľadu na poberané dávky. Pri príspevku sa potom nezohľadňuje príjem opatrovanej osoby ZŤP.

Príspevok na kúpu pomôcky, na výcvik používania pomôcky a na jej úpravu

Príspevok je určený len na pomôcky, ktoré sa nehradia z verejného zdravotného poistenia. Výnimkou je druhý mechanický alebo druhý elektrický vozík, druhý načúvací prístroj.

Poskytuje sa najviac v sume maximálne 8630,42 EUR, druhý mechanický vozík – maximálne 1659,70 EUR, druhý elektrický vozík – maximálne 4979,09 EUR, druhý načúvací prístroj – maximálne 331,94 EUR. Suma sa určuje percentuálnym pomerom ceny pomôcky a príjmu osoby so zdravotným postihnutím.

Príspevok na opravu pomôcky

Ak si pomôcka vyžaduje opravu, úpravu opravou a človek so ZŤP je odkázaný na pomôcku, je možné tento príspevok poskytnúť.

Výška sa určuje percentom so zohľadnením ceny opravy a príjmu osoby ZŤP.

Príspevok na kúpu zdvíhacieho zariadenia

Ak je človek odkázaný na zdvíhacie zariadenie a neposkytuje sa cez verejne zdravotné poistenie, môže tento príspevok získať.

Výška závisí na percentuálnom pomere ceny zariadenia a príjmu osoby so zdravotným postihnutím, najviac však do sumy 11617,88 EUR.

Príspevok na kúpu osobného auta

Tento príspevok môže získať osoba so zdravotným postihnutím, ktorá je odkázaná na individuálnu prepravu autom, najviac však do veku 65. roka života. Ak ste v sociálnom zariadení a poskytuje sa vám pobyt a sociálna starostluivosť v zariadení, nezískate tento príspevok, výnimkou je nezaopatrené dieťa, ktoré navštevuje školu a pripravuje sa na budúce zamestnanie.   

Cena auta nesmie presiahnuť sumu 13277,57 EUR, príspevok v tomto prípade potom najviac 6638,79 EUR, pri automatickej prevodovke je to potom až 8298,48 EUR.

Príspevok na úpravu osobného auta

Je určený pre osoby ZŤP odkázané na individuálnu dopravu automobilom, ktoré potrebujú tento upraviť. Suma je najviac 6638,79 EUR a všetky príspevky poskytnuté na úpravu auta v posledných 7 rokoch nesmú presiahnuť túto sumu.

Príspevok na úpravu bytu, rodinného domu a na úpravu garáže

Určený je ľudí so zdravotným postihnutím (ZŤP), ktoré potrebujú vykonať úpravu bytu, domu alebo garáže za účelom bezbariérovosti. Príspevok je poskytovaný najviac do sumy 6638,79 EUR pri byte a dome, pri garáži je to maximálne 1659,70 EUR. 

Zdroj: www.upsvar.sk

Subscribe
Upozornenie

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

13 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Peter
7 roky pred

Som schizofrenik, poberam cely invl.dochodok, a mam nad 70% , mam narok na ZTP?

Jarmila
8 roky pred

Chcem poprosit,ako sa rieši dlhodobo priznany a vyplacany prispevok na os.asistenciu,ak dožijem 65rokov?

Mária
9 roky pred

Chcem sa spýtať, či má moja dcéra – ťzp nárok na opätovnú úpravu kúpelne, ktorá bola vykonaná v roku 2001. Vtedy mala dcérka 10 rokov, málo kíl, tak jej sprchovací kút vyhovoval, teraz však má 23 rokov, 100 kg, meria 186 cm , vanička z plastu nám pod ňou na troch miestach praskla. Požiadala som pracovníčky ÚPSVaR u nás o poskytnutie kompenzácie na opravu, alebo úpravu sprch. kúta, ale mi povedali, že sa poskytuje len raz. Sme bezradní, odkázaná som len na prítomnosť manžela , lebo ju nezdvihnem do vane sama. Ja som na plnom invalidnom dôchodku a finančne sme… Read more »

Jarmila Pauerova
8 roky pred
Reply to  RCHD

Prispevok na upravu kupelne a bezbarierovy vstup do domu som dostala na dobu 10 rokov.
Myslim si,že sa treba pokusit o nový prispevok…..moj nazor.

danka
9 roky pred

Zdravím,mám čiastočný invalidný dôchodok a ZŤP preukaz. Neviem či som to prehliadla, ale počula som, že môžem byť oslobodená aj od platby za elektrinu – je to pravda, alebo aké sú možnosti?Ďakujem za info.

anna
9 roky pred

Dobry den. Mam invalidny dochodok a poberam prispevok na prepravu autom. Mzem zmenit prispevok na preprau taxikom ? Dakujem.

Luboš
9 roky pred

Dobry den som na čiastočnom invalidnom poberam 125€ prispevok na dietne stravovanie 18,39€ prosim Vas na ake prispevky mam narok?čo mam robit kam sa obratit?Dakujem

jana
9 roky pred

Ja by som sa chcela spytat na co maju narok psychiatricky pacienti.Napr,schizofrenici
O takychto diagnozach sa pise minimum.Dakujem

  • Pridajte si Novinky

    * indicates required
    Zadajte email na odber Noviniek.

    Register chránených dielní použije informácie, ktoré ste uviedli na tomto formulári, aby sme boli v kontakte s vami a aby sme poskytovali aktualizácie a marketing. Dajte nám prosím vedieť všetky spôsoby, akými by ste o nás chceli počuť:

    Súhlas môžete kedykoľvek zmeniť kliknutím na odkaz na zrušenie odberu v zápätí ľubovoľného e-mailu, ktorý od nás dostanete, alebo nás kontaktujte na adrese registerchranenychdielni@gmail.com. Vaše informácie budeme rešpektovať. Viac informácií o našich postupoch ochrany osobných údajov nájdete na našej webovej stránke. Kliknutím nižšie vyjadrujete súhlas s tým, že Vaše údaje môžeme spracovať v súlade s týmito podmienkami.

    We use Mailchimp as our marketing platform. By clicking below to subscribe, you acknowledge that your information will be transferred to Mailchimp for processing. Learn more about Mailchimp's privacy practices here.

  • Produkty