Vlna kritiky sa vzniesla zo strany EÚ a dotýka sa využívania európskych fondov určených pre zdravotne postihnutých. Kritika sa dotýka niekoľkých krajín strednej a východnej Európy a neobišla ani Slovenskú republiku.
Judith Kleinová, riaditeľka Iniciatívy pre mentálne zdravie z Nadácie Otvorená spoločnosť, sa vo svojom článku vyjadrila: „Inštitucionalizácia zdravotne postihnutých osôb, čiže ich umiestňovanie do zdravotných ústavov, je medzinárodnou verejnosťou vnímané ako systematické a nehorázne porušovanie ľudských práv“.
Európske fondy určené pre zdravotne postihnutých občanov, ktorých je v EÚ viac ako 1,2 milióna umiestnených v ústavoch, sú využívané nevhodným spôsobom a ich prioritné určenie na začlenenie zdravotne postihnutých do spoločnosti sa ich nevhodným využívaním obchádza. V tomto smere boli najviac kritizované také krajiny ako Bulharsko, Maďarsko, Rumunsko a Slovensko.
Na Slovensku sa preinvestovalo v rokoch 2008-2010 viac ako 185 miliónov EUR tak, že boli využívané na rekonštrukciu a výstavbu inštitúcií pre zdravotne postihnutých, ktoré zdravotne postihnutých izolujú od spoločnosti a nie tak, aby sa zdravotne postihnutí začleňovali do spoločenského a pracovného života.
V podobnom trende sa pokračuje aj naďalej, keďže v návrhu novely zákona č.5/2004 o službách zamestnanosti sa znižujú a obmedzujú príspevky pre zdravotne postihnutých, čím sa zníži dostupnosť začlenenia zdravotne postihnutých do pracovného procesu, najmä v prípadoch, keď zdravotné postihnutie si vyžaduje zvýšené náklady na začlenenie a poskytnutie práce.
Navyše, umiestnením zdravotne postihnutých v ústavoch dochádza k izolácii, k zamedzovaniu prístupu ku vzdelaniu, práci a k životu v spoločnosti. Problémy v ústavoch prerastajú až do takej miery, že zdravotne postihnutí majú nedostatok stravy, tepla a zdravotnej starostlivosti.
Podľa denníka EUobserver, Európska únia by mala sprísniť kontrolu využívania EU fondov a ich prípadné zneužívanie by mala postihovať. Všetky krajiny EU sa totiž zaviazali k tomu, že budú dodržiavať základné ustanovenia Listiny základných ľudských práv, Dohovoru OSN o právach osôb so zdravotným postihnutím a Európsky dohovor o ochrane ľudských práv a základných slobôd.
Zdroj: Aktuality.sk