Význam nosenia a účinnosť rúška počas koronakrízy

Stále sa spochybňujú rúška, ich nosenie a účinnosť. S rúškami na tvári sa stretli staršie ročníky, čo si pamätajú bývalý režim. Rúška nosili VŠETCI lekári počas návštev praktických a odborných lekárov pri vyšetreniach pacientov. Bolo pravidlom, že sa používali UV lampy každý deň na dezinfekciu priestorov, ktoré sterilizovali čakárne lekárov.

Je množstvo samozvaných odborníkov na koronavírus, ktorí sa počas koronavírusovej krízy doma asi nudia a vymýšľajú, čo už dávno lekári a odborníci potvrdili, spochybňujú najlepšiu virologickú stratégiu a školu v bývalom Československu. Samozrejme, najväčší odborníci nemajú žiadne informácie a celý deň čerpajú spravodajstvo zo statusov na sociálnych sieťach.

Na sociálnych sieťach sú znudení odborníci

Koronavírus priniesol nielen spochybňovanie starých osvedčených právd, ale ľudia sa búria doslova proti všetkému, čo im akýmkoľvek spôsobom zasahuje do pohodlného života a nedbajú na to, že svojim nedbalým správaním ohrozujú seba a svoje okolie.

Navyše, mnohí sa správajú tak, akoby boli na planéte Zem sami a nezaujíma ich, čo je vedľa v meste, v obci, v susednom štáte, v Európskej únii alebo po celom svete. Stretol som sa s množstvom intelektuálneho hnoja, ktorý vychádza z úst a hláv v podobe statusov aj pomerne inteligentných ľudí.

Čo vieme o koronavíruse Covid 19?

Koronavírus COVID-19 je kvapôčková infekcia – vírus, ktorý sa šíri kvapôčkami zo slín pri kýchaní, kašľaní a hovorení. Deti nemajú výnimku a vo svete je najznámejší prípad úmrtia dieťaťa z USA, kde zomrelo len 6-mesačné dieťa, pri ktorom bola zanedbaná starostlivosť.

Nakaziť sa môže ktokoľvek a ochorenie koronavírusom zvládne len tak, že má dobrú imunitu. Nakazení sú aktuálne liečení liekom remdesivir, ktorý sa preukazuje ako zatiaľ najúčinnejší.

Chorí ľudia, aj v mladšom veku, starší ľudia s pridruženými diagnózami (možno tvoji rodičia), sú ohrození a mali sa zariadiť tak, aby si počas koronakrízy udržiavali sociálny dištanc.

Je známym faktom, že koronavírus sa udrží v otvorenom priestranstve až pol hodiny a v uzavretej miestnosti až 3 hodiny. Darí sa mu vo vlhkom prostredí (kvapôčky sa udržia dlhšie vo vzduchu počas nižšieho tlaku vzduchu a vo vlhkom prostredí, napríklad počas dažďa). Môžete sa teda nakaziť dokonca aj v prírode, aj keď v okolí nie je žiadny človek a prešiel po vašej trase nakazený.  Žiadny prípad však zatiaľ nie je zdokumentovaný.

Má význam nosiť rúško a aká je účinnosť nosenia?

Nosenie rúška má význam! Samozrejme, že jeho účinnosť nie je 100 % a veľa záleží od materiálu, z ktorého je vyrobené. Účinnosť rúška zvyšuje „navrstvenie“ materiálu a samotný materiál, rúško z látky (podľa hustoty vlákna) sa pohybuje približne na úrovni 50 %, čo je vždy lepšie, ako nenosiť na tvári a ústach nič.

Samozrejme by sme mali dbať aj na ochranu zraku, lebo koronavírus sa dostane do tela a nakazíte sa vtedy, ak sa vírus dostane na sliznice. Tie máme najmä v ústach, nose a v spojivkách očí. Prenos vírusu pomocou krvi nebol potvrdený, ale môže sa preniesť v srsti domácich zvierat ako je pes alebo mačka, ak s nakazeným prišli do styku.

Ako sa starať o hygienu a čistotu rúška?

Ak nosíte na verejnosti rúško, jeho účinnosť klesá po niekoľkých hodinách, najmä, ak máte papierové, jednorazové rúško. Existuje aj niekoľko druhov rúšok s označením účinnosti FFP2 a účinnejšie filtre rúška a respirátory FFP3.

Na bežné nosenie a zníženie rizika nákazy, s dodržiavaním sociálneho dištancu vo verejných priestranstvách, však postačuje rúško z husto tkanej bavlnenej látky.

Rúško by ste po každom nosení mali oprať aspoň na 60 stupňov Celzia. Môžete ho prežehliť suchou žehličkou, aby ste ho rýchlo dezinfikovali, alebo v prípade rúšok s trvalým (papierovým alebo tkaným) filtrom ho treba vydezinfikovať alkoholom, aby ste pri ďalšom nosení zbytočne nevdychovali svoje vlastné sliny a paru z úst a nosa.

Čo robiť, aby som koronavírus nedostal, ako sa chrániť?

Platí niekoľko zásad, ktoré sa ukázali ako veľmi účinné už počas niekoľkých pandémií v minulých storočiach a nielen pri španielskej chrípke a počas morovej epidémie v stredoveku:

  • sociálny dištanc aspoň 2 metre,
  • nosenie rúška a okuliarov (slnečné, dioptrické) na ochranu sliznice oka, úst a nosa,
  • umývanie rúk alkoholovou dezinfekciou (alkohol vírus zabíja, ale vysušuje pokožku, použite krém na ruky),
  • v prípade potreby identifikovania ochorenia, alebo pri chorých – karanténa.

V prípade, že chcete získať relevantné informácie z overeného zdroja, odporúčam navštíviť stránku Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky.

Subscribe
Upozornenie

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
  • Pridajte si Novinky

    * indicates required
    Zadajte email na odber Noviniek.

    Register chránených dielní použije informácie, ktoré ste uviedli na tomto formulári, aby sme boli v kontakte s vami a aby sme poskytovali aktualizácie a marketing. Dajte nám prosím vedieť všetky spôsoby, akými by ste o nás chceli počuť:

    Súhlas môžete kedykoľvek zmeniť kliknutím na odkaz na zrušenie odberu v zápätí ľubovoľného e-mailu, ktorý od nás dostanete, alebo nás kontaktujte na adrese registerchranenychdielni@gmail.com. Vaše informácie budeme rešpektovať. Viac informácií o našich postupoch ochrany osobných údajov nájdete na našej webovej stránke. Kliknutím nižšie vyjadrujete súhlas s tým, že Vaše údaje môžeme spracovať v súlade s týmito podmienkami.

    We use Mailchimp as our marketing platform. By clicking below to subscribe, you acknowledge that your information will be transferred to Mailchimp for processing. Learn more about Mailchimp's privacy practices here.

  • Produkty