Ako naložiť s poškodeným notebookom?

Pri kúpe notebooku nikto z nás nepredpokladá, že by sa v jeho púti, v našich službách, mohla prihodiť nejaká neočakávaná udalosť- náhla nefunkčnosť, či vada. Avšak mnohí z vás si uvedomia, že skôr či neskôr tento okamžik pri používaní notebooku nastane. Pátrali sme teda za vás, a prinášame vám niekoľko teoretických a praktických poznatkov.

Legislatíva Slovenskej republiky zaručuje pri kúpe zariadení typu notebooku zaručnú dobu 2 roky odo dňa zakúpenia. Záručná doba, i keď v pozmenenej podobe, sa vzťahuje i na výrobky, ktoré nie sú nové pri kúpe. Predajcovia však môžu poskytnúť, ako rozširujúcu službu, i nadštandardné záručné produkty. 

Ako postupovať pri poškodenom notebooku?

Podľa skúseností zo zákazníckych liniek popredných celosvetových producentov notebookov, až 80% všetkých vzniknutých náhlych, nepredpokladateľných situácií, sa dá vyriešiť prostredníctvom telefónnej linky. Jedná sa zväčša o problémy so systémom a menej zriedka o rady v prípade periférnych zariadení a programovej vybavenosti.

Zvyšných 20% hovorov riešia tieto spoločnosti prevzatím hardvéru do servisu.

Reklamácia

Predajcovia poskytujú záručnú dobu 2 roky odo dňa kúpy, môže byť aj rozšírená. Podmienky pre jej uplatnenie sú však niekedy až príliš tvrdé vzhľadom na skutočné udalosti, ktoré môžu vzniknúť používaním notebooku.

Keď sa tento dostane do servisu, začína plynúť 30-dňová lehota na poskytnutie stanoviska servisu k záručnej oprave. Celý proces začína diagnostikovaním závady na základe odoziev stroja na vonkajšie podnety. V prípade, že chyba je odstrániteľná, mal by ju servis odstrániť, v opačnom prípade pristúpi k výmene celého komponentu- prípadne celého prístroja.

Súčasťou celého tohoto procesu by mal byť pripojený protokol o záručnej oprave. V záručnej dobe sa jedná zväčša o bezplatnú službu.

Môžu sa však vyskytnúť i situácie kedy vám bežné záručné podmienky nepokryjú poruchu a v takom prípade je dobré využiť komerčné pripoistenie.

čo s poškodeným notebookom? Predať? – Kúpiť?

Na internete je množstvo ponúk predaja poškodených notebookov. Jedná sa pritom o závady ako poškodený displej, mechanické zásahy do tela a podobne.

V prípade, že vám v servise nepomôžu môžete pouvažovať nad jeho predajom napríklad na súčiastky. Ponuka typu „poškodený monitor“ sa v prípade, že poznáte firmu, ktorá ho vie opraviť, môže stať atraktívnou na kúpu lepšieho modelu za zlomkovú cenu.

Poškodený monitor na notebooku môžete mať totiž opravený už za okolo 6000 Sk (199,16 €).

Ak sa nechcete s vašim pomocníkom rozlúčiť ani v prípade jeho poškodenia skúste pouvažovať na jeho využití napríklad v domácnosti.

Ďalšou alternatívou je celý rozobrať, a buď využiť na súčiastky, alebo ich rozpredať.

Ako využiť poškodený notebook v domácnosti

 

  1. V prípade poškodenia monitora porozmýšľajte, či sa vám jeho oprava oplatí, platí to hlavne pri starších a lacnejších modeloch. Pri prepojení napríklad s CRT alebo LCD monitorom môžete získať zaujímavú konfiguráciu stolového počítača.
  2. Jednotlivé časti ako RAM, základná doska, mechaniky, procesor, sa dajú zúžitkovať v prípade ich funkčnosti i samostatne.
  3. Z pevného disku sa dá vyhotoviť zakúpením vhodného „tela“ kvalitný externý HDD.
  4. Zúžitkovať sa dá pri podobných modeloch aj klávesnica, výstupy, či integrované externé zariadenia (web kamera, bluetooth, Wi-Fi).

Slovo na záver

V prípade akéhokoľvek poškodenia notebooku ešte nemusíte zúfať. Môžu vám pomôcť kvalifikované servisné strediská prípadne môžete uvažovať o alternatívach ďalšieho naloženia s notebookom.

Môže sa však stať, že vášho miláčika už nezužitkujete. V takom prípade vám asi nič iné neostane len sa poobzerať po novom spoločníkovi. V rámci legislatívy o nakladaní s odpadmi je možné tento odovzdať priamo predajcovi. V cene podobných zariadení je totiž i recyklačný poplatok, ktorý je poplatkom za likvidovanie a uskladnenie materiálov, z ktorých je i ten váš spoločník.

Ak sa rozhodnete pre inú alternatívu, odporúčame tento materiál odpadového hospodárstva uskladniť na miestach k tomu určených.

Subscribe
Upozornenie

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
  • Pridajte si Novinky

    * indicates required
    Zadajte email na odber Noviniek.

    Register chránených dielní použije informácie, ktoré ste uviedli na tomto formulári, aby sme boli v kontakte s vami a aby sme poskytovali aktualizácie a marketing. Dajte nám prosím vedieť všetky spôsoby, akými by ste o nás chceli počuť:

    Súhlas môžete kedykoľvek zmeniť kliknutím na odkaz na zrušenie odberu v zápätí ľubovoľného e-mailu, ktorý od nás dostanete, alebo nás kontaktujte na adrese registerchranenychdielni@gmail.com. Vaše informácie budeme rešpektovať. Viac informácií o našich postupoch ochrany osobných údajov nájdete na našej webovej stránke. Kliknutím nižšie vyjadrujete súhlas s tým, že Vaše údaje môžeme spracovať v súlade s týmito podmienkami.

    We use Mailchimp as our marketing platform. By clicking below to subscribe, you acknowledge that your information will be transferred to Mailchimp for processing. Learn more about Mailchimp's privacy practices here.

  • Produkty