Novela Zákonníka práce účinná od 1.1.2013 (I.)

Dňa 1.1.2013 vstúpila do účinnosti novela Zákonníka práce (zákon č. 311/2001 Z. z.) schválená Národnou radou Slovenskej republiky dňa 25.10. 2012. My si skúsime v najbližších riadkoch priblížiť stručne najdôležitejšie zmeny, ktoré táto novela prináša.

Závislá práca


 „Závislá práca je práca vykonávaná vo vzťahu nadriadenosti zamestnávateľa a podriadenosti zamestnanca, osobne zamestnancom pre zamestnávateľa, podľa pokynov zamestnávateľa, v jeho mene, v pracovnom čase určenom zamestnávateľom, za mzdu alebo odmenu”.

Zmenil sa počet pojmov, ktoré definujú závislú prácu s cieľom obmedziť alternatívne pracovné pomery, napríklad na živnosť.

Pracovný pomer na dobu určitú

Pracovný pomer na dobu určitú (§ 48 ods. 2 Z. z.) možno uzavrieť najdlhšie na 2 roky. Pracovný pomer na určitú dobu možno predĺžiť alebo opätovne dohodnúť v priebehu dvoch rokov najviac dvakrát.  

Výpovedná lehota a odstupné

Opäť sa zavádza súbeh výpovednej lehoty a odstupného. Na odstupné má právo pracovník, ak dostane výpoveď z týchto dôvodov:  

a) zamestnávateľ sa zrušuje alebo sa sťahuje na iné miesto a zamestnanec nesúhlasí so zmenou dohodnutého miesta výkonu práce,
b) zamestnanec sa stal nadbytočným,
c) zamestnanec stratil pre zdravotný stav podľa lekárskeho posudku spôsobilosť vykonávať prácu.

Ak pracovný pomer trvá menej ako 2 roky, nárok na odstupné neexistuje. Ak pracovník pracuje 2 a viac rokov u jedného zamestnávateľa, nárok je nasledovný:

2 – 5 rokov

2 mesiace výpovedná lehota
+ 1 mesiac odstupné

5 – 10 rokov

3 mesiace výpovedná lehota
+ 2 mesiace odstupné

10 – 20 rokov

3 mesiace výpovedná lehota
+ 3 mesiace odstupné

viac ako 20 rokov

3 mesiace výpovedná lehota
+ 4 mesiace odstupné

Neplatné skončenie pracovného pomeru

Ak je výpoveď neplatná (§ 79 ods. 2 Z. z.) bude si môcť zamestnanec nárokovať náhradu mzdy zo súčasných 9 mesiacov až na 36 mesiacov. Dochádza k výraznému posilneniu práv zamestnancov na úkor zamestnávateľov.

Pracovný čas


Konto pracovného času zákon definuje ako spôsob nerovnomerného rozvrhnutia pracovného času , ktorý bude možné dohodnúť nielen so zástupcami zamestnancov, ale po novom aj kolektívnou zmluvou. Toto sa môže vytvoriť až po dohode so zamestnancom uvedeným v § 87 ods. 3 Z. z. (zamestnanec so zmenenou pracovnou schopnosťou, tehotná žena, žena alebo muž, ktorí sa trvale starajú o dieťa mladšie ako tri roky, osamelý zamestnanec, ktorý sa trvale stará o dieťa mladšie ako 15 rokov.

Priemer, so všetkými nadčasmi a prípadnou potrebou práce navyše, nesmie dosiahnuť viac ako 48 hodín týždenne za najviac 12 mesiacov. Musí sa viesť podrobná evidencia pracovného konta a to schvaľujú vo firme odbory, zástupcovia zamestnancov alebo zamestnanecký dôverník, ak vo firme nie sú, nebude možné vo firme pracovné konto zaviesť. 

Zákonník práce účinný od 1.1.2013 – úplné znenie

Subscribe
Upozornenie

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
  • Pridajte si Novinky

    * indicates required
    Zadajte email na odber Noviniek.

    Register chránených dielní použije informácie, ktoré ste uviedli na tomto formulári, aby sme boli v kontakte s vami a aby sme poskytovali aktualizácie a marketing. Dajte nám prosím vedieť všetky spôsoby, akými by ste o nás chceli počuť:

    Súhlas môžete kedykoľvek zmeniť kliknutím na odkaz na zrušenie odberu v zápätí ľubovoľného e-mailu, ktorý od nás dostanete, alebo nás kontaktujte na adrese registerchranenychdielni@gmail.com. Vaše informácie budeme rešpektovať. Viac informácií o našich postupoch ochrany osobných údajov nájdete na našej webovej stránke. Kliknutím nižšie vyjadrujete súhlas s tým, že Vaše údaje môžeme spracovať v súlade s týmito podmienkami.

    We use Mailchimp as our marketing platform. By clicking below to subscribe, you acknowledge that your information will be transferred to Mailchimp for processing. Learn more about Mailchimp's privacy practices here.

  • Produkty