Prípojky – inžinierske siete: Na čo dbať pri kúpe pozemku, stavbe domu?

Kúpa stavebného pozemku je vážne rozhodnutie, ktoré má vyústiť stavbou domu, v ktorom si po útrapách môžete užívať rodinný život. Pri kúpe pozemku však treba dbať aj na to, aké prípojky a inžinierske site sú k pozemku zavedené, prípadne, koľko nás budú prípojky a inžinierske site stáť, aby sme sa mohli pustiť do samotnej stavby domu.

Stavba domu je náročné obdobie, no vyústi do krásnych chvíľ strávených vo vlastnom príbytku. Na začiatok je potrebné vybaviť niekoľko povolení a investovať nemalú finančnú čiastku, venovať horu času, práce a trpezlivosti vysnívanému cieľu. Zvláštnu pozornosť by si mali však vyžadovať vo vašom pláne prípojky – inžinierske siete.

Prípojky – dbajte na ich prítomnosť už pri kúpe stavebného pozemku

Pri kúpe stavebného pozemku pre váš budúci dom je potrebné ho pripojiť k jednotlivým inžinierskym sieťam. Aby sa vám stavba domu nepredražila, zistite si dostupnosť inžinierskych sietí na pozemku a možnosti, ako vytvoriť prípojky pre vašu stavbu domu. Pripravte sa na to, že bude musieť investovať niekoľko stoviek eur na vytvorenie jednotlivej elektrickej, plynovej, vodnej a kanalizačnej prípojky.

Návrh na jednotlivé prípojky inžinierskych sietí vám môže vypracovať váš projektant projektovej dokumentácie stavby domu. Pri vybavovaní sa však môžete stretnúť s úskaliami, ktoré vám priblížime a prinesieme vám v nasledujúcich riadkoch užitočné in formácie, ktoré vám pomôžu pri vybavovaní prípojky na plyn, elektrinu, vodu…

Dôležité upozornenie!

Článok má len informatívny charakter, preto pre bližšie informácie kontaktujte jednotlivé spoločnosti, ktoré vám budú prípojku realizovať. Tie si môžu vyžiadať doplňujúce dokumenty a pri vytváraní prípojok môžu používať iné, ako opísané postupy v článku.

Ako vybaviť elektrickú prípojku?

Elektrická a vodná prípojka je pri stavebnom pozemku nevyhnutnou súčasťou začatia stavby. Elektrickú prípojku vybavíte tak, že si podáte žiadosť o pripojenie zariadenia k distribučnej sústave. Následne do 30 dní dostanete na podpis návrh Zmluvy o pripojení odberného elektrického zariadenia do distribučnej sústavy, ktorý musíte doručiť späť do 75 dní od podpisu zmluvy. Súčasťou je uhradenie poplatok za prípojku do 14 dní. Nasleduje vytvorenie a príprava odberného miesta a zmluva na dodávku elektrickej energie od dodávateľa. Od prvej žiadosti po zapnutie svetla na vašom novom odbernom mieste môže prebehnúť 3-4 mesiace.

Prípojka vody a kanalizácie je nevyhnutnou súčasťou stavebného pozemku

Prípojka vody a kanalizácie je nevyhnutou súčasťou pozemku, na ktorom chcete zrealizovať svoju stavbu domu. Pripravte sa na časový maratón a získavanie množstva dokumentov. Presné dokumenty si vyžiadajte u svojho správcu kanalizačnej a vodovodnej sústavy v mieste vášho pozemku.

Pripravte sa na množstvo žiadostí:

  • žiadosť o pripojenie nehnuteľnosti na verejný vodovod,
  • žiadosť o pripojenie nehnuteľnosti na verejnú kanalizáciu,
  • žiadosť o uzavretie zmluvy o dodávke vody z verejného vodovodu a odovzdaní odpadových vôd verejnou kanalizáciou,
  • projektovú dokumentáciu,
  • stavebné povolenie,
  • výpis z listu vlastníctva a katastrálnej mapy,
  • vyjadrenie dodávateľskej spoločnosti.

Môže sa vám stať, že nebudete mať dostupnú vodovodnú sústav, a preto budete donútení siahnuť na alternatívne riešenie v podobe získavania vody. Môže ním byť studňa alebo čerpanie zo vzdialenejšieho zdroja.

Kanalizačná prípojka zo zákona a alternatívy

V prípade, že v mestskej alebo obecnej aglomerácii je dostupná kanalizačná prípojka, je potrebné sa zo zákona ku nej pripojiť. V prípade, že kanalizačná sústava v mieste pozemku nie je, môžete si vytvoriť žumpu, čistiareň odpadových vôd.

Kanalizačná prípojka je veľmi dôležitá, lebo ak nie je zhotovená profesionálne a dokonale, môže neskôr dochádzať k upchávaniu kanalizácie, môže spôsobovať zápach, zatekanie, či presakovanie odpadu do pitnej vody. Žiadajte preto vytvoriť revíznu šachtu, ktorá slúži na kontrolu a udržiavanie kanalizácie v perfektom stave.

Máte záujem o plynovú prípojku?

Štandardným riešením je v našich končinách vykurovanie drevom a uhlím. Ak chcete naskočiť na moderný trend, môžete si zrealizovať plynovú prípojku, alebo sa zviesť na vlne nových alternatívnych trendov v ekologickom získavaní tepla.

Ak si teda chcete zriadiť prípojku plynu, je potrebné podať žiadosť o pripojenie nehnuteľnosti. Na základe tejto žiadosti vám bude do týždňa vystavená faktúra, ktorú je potrebné do troch týždňov uhradiť.

Do 30 dní vám potom príde návrh zmluvy, ktorý je potrebné odoslať do distribučnej spoločnosti plynu. Pripravte sa na vypracovanie dokumentácie plynovodu a prípojky a v konečnom štádiu dodávateľa plynu. Trvanie celého procesu sa môže prešvihnúť bez problémov na viac ako 6 mesiacov.

Ako dlho bude trvať vybaviť prípojky – inžinierske siete?

Ako sme už spomínali v úvode článku, na vybavenie inžinierskych sietí – elektrickej prípojky, prípojky vody, plynu a kanalizácie, je potrebná trpezlivosť, zdvorilosť na úradoch a množstvo času. Pripravte sa na maratón vybavovania a prekladania dokumentov, ktorý môže trvať niekoľko týždňov, ale aj niekoľko, viac ako 6 mesiacov. Presnú dobu vybavovania prípojok vám nikto presne neurčí.

Pripravte sa na podávanie žiadostí, platby, podpisovanie dokumentov, ale aj na ochotu na úradoch a možnosti jednotlivých spoločností, ktoré vám budú realizovať prípojky. Na tento účel si môžete najať aj súkromnú spoločnosť, ktorá vám vytvorí projektovú dokumentáciu a následne zrealizuje aj samotné prípojky. Rátať musíte aj s neočakávanými udalosťami.

Subscribe
Upozornenie

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments