Úrazové poistenie chráni zamestnávateľa aj zamestnanca 1.

Pre prípad poškodenia zdravia alebo úmrtia v dôsledku pracovného úrazu a choroby z povolania je povinnosťou zamestnávateľa prihlásiť sa do registra zamestnávateľov vedeného príslušnou pobočkou Sociálnej poisťovne do ôsmich dní odo dňa, v ktorom začal zamestnávať aspoň jedného zamestnanca, a do uvedenej lehoty sa aj odhlásiť, ak už nezamestnáva žiadneho zamestnanca. Úrazové poistenie  zamestnávateľa podľa zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení sa vzťahuje na práce s trvalým pracovným pomerom a dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru – Dohoda o vykonaní práce, Dohoda o brigádnickej práci študentov a Dohoda o pracovnej činnosti. Nevzťahuje sa na toho zamestnávateľa, ktorý zamestnáva sudcu, prokurátora alebo vykonáva zárobkovú činnosť, ktorou je výkon verejnej funkcie. Úrazové poistenie sa nevzťahuje ani na živnostníka a fyzickú osobu, ktorá nezamestnáva žiadne fyzické osoby. Uvedený okruh osôb sa môže úrazovo poistiť v komerčných poisťovniach.

Úrazové poistenie je poistenie zamestnávateľa, ak by jeho zamestnanec utrpel pracovný úraz alebo by bola u neho zistená choroba z povolania. Pracovný úraz je poškodenie zdravia alebo smrť zamestnanca spôsobené nezávisle od jeho vôle krátkodobým, náhlym a násilným pôsobením vonkajších vplyvov, ktoré zamestnanec utrpel pri plnení pracovných úloh, v priamej súvislosti s plnením pracovných úloh alebo pre plnenie pracovných úloh a pri odvracaní škody hroziacej zamestnávateľovi.  Choroba z povolania je choroba uznaná príslušným zdravotníckym zariadením (Ambulancia klinického pracovného lekárstva a klinickej toxikológie, oddelenie klinického pracovného lekárstva a klinickej toxikológie a klinika pracovného lekárstva a klinickej toxikológie), zaradená do zoznamu chorôb z povolania, ktorý je prílohou zákona o sociálnom poistení, ak vznikla zamestnancovi u zamestnávateľa, u ktorého pracoval za podmienok, za ktorých choroba z povolania vzniká,“ vysvetlila JUDr. Soňa Oslanská zo Sociálnej poisťovne.

Poistné na úrazové poistenie platí zamestnávateľ vo výške 0,8 % z neobmedzeného vymeriavacieho základu zamestnanca, pričom zamestnancovi nesmie byť odrátavané z jeho platu alebo odmeny.

Nároky na úrazové dávky z úrazového poistenia zamestnávateľa

Nárok na úrazové dávky z úrazového poistenia zamestnávateľa má jeho zamestnanec po splnení podmienok ustanovených v zákone č. 461/2003 Z. z. V prípade smrti poškodeného zamestnanca prechádza nárok na manžela (manželku), jeho nezaopatrené dieťa a fyzickú osobu, voči ktorej mal poškodený v čase úmrtia vyživovaciu povinnosť. Nárok na úrazovú dávku nevznikne, ak sa úraz stal na ceste do zamestnania a späť; pri stravovaní, alebo pri ceste na stravovanie a späť; pri ošetrení alebo vyšetrení v zdravotníckom zariadení alebo pri ceste na ne a späť. Výnimkou je, ak úraz vznikol pri vyšetrení zamestnanca v zdravotníckom zariadení, ktoré bolo vykonané na príkaz zamestnávateľa, alebo pri ošetrení v zdravotníckom zariadení pri prvej pomoci a pri ceste na ne a späť.

Nárok na úrazové dávky nevzniká, ak sa zamestnávateľ celkom zbaví zodpovednosti za poškodenie zdravia alebo smrť poškodeného (zodpovednosť zamestnávateľa sa posudzuje podľa Zákonník práce). Ide napríklad o úraz, ktorý vznikol následkom požitia alkoholu.

Ak sa však zamestnávateľ zbaví zodpovednosti za poškodenie zdravia alebo za smrť poškodeného podľa Zákonníka práce len sčasti, vtedy má poškodený nárok na úrazovú dávku s výnimkou pracovnej rehabilitácie a rekvalifikácie, v sume určenej podľa rozsahu zodpovednosti zamestnávateľa zníženého o mieru zavinenia poškodeného. Typickým príkladom je vznik pracovného úrazu, keď zamestnanec porušil bezpečnostné predpisy (nepoužitie osobných ochranných pracovných prostriedkov – ochranných okuliarov). Na základe vyšetrenia príslušnými dozornými orgánmi sa stanoví miera zodpovednosti za úraz zo strany zamestnávateľa a zamestnanca. V našom príklade to bude miera zodpovednosti zamestnávateľa vo výške 70 percent a miera zavinenia zamestnanca v rozsahu 30 percent. Priznaná dávka sa teda zamestnancovi bude krátiť o mieru jeho vlastného zavinenia, t. j. o 30 percent.

Povinnosti zamestnávateľa pri vzniku pracovného úrazu

Bezprostredne po úraze je zamestnávateľ povinný vyšetriť dôvod jeho vzniku a uviesť ho v Zázname o úraze. Zistenú skutočnosť potvrdia svojim podpisom zamestnávateľ aj zamestnanec (ak je schopný). Zamestnávateľ následne,  najneskôr do troch dní odo dňa, keď sa o tomto pracovnom úraze dozvedel, pracovný úraz písomne oznámi na tlačive Oznámenie poistnej udalosti  pobočke Sociálnej poisťovne. Súčasne je povinný poskytnúť  údaj o dennom vymeriavacom základe zamestnanca, na určenie sumy úrazovej dávky, na ktorú má nárok.

 

Subscribe
Upozornenie

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
  • Pridajte si Novinky

    * indicates required
    Zadajte email na odber Noviniek.

    Register chránených dielní použije informácie, ktoré ste uviedli na tomto formulári, aby sme boli v kontakte s vami a aby sme poskytovali aktualizácie a marketing. Dajte nám prosím vedieť všetky spôsoby, akými by ste o nás chceli počuť:

    Súhlas môžete kedykoľvek zmeniť kliknutím na odkaz na zrušenie odberu v zápätí ľubovoľného e-mailu, ktorý od nás dostanete, alebo nás kontaktujte na adrese registerchranenychdielni@gmail.com. Vaše informácie budeme rešpektovať. Viac informácií o našich postupoch ochrany osobných údajov nájdete na našej webovej stránke. Kliknutím nižšie vyjadrujete súhlas s tým, že Vaše údaje môžeme spracovať v súlade s týmito podmienkami.

    We use Mailchimp as our marketing platform. By clicking below to subscribe, you acknowledge that your information will be transferred to Mailchimp for processing. Learn more about Mailchimp's privacy practices here.

  • Produkty