Ako si vybrať najpresnejší tlakomer – je najlepší digitálny alebo ortuťový?

Vybrať si najkvalitnejší a najpresnejší tlakomer krvného tlaku je niekedy náročnejšia záležitosť, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Digitálny, mechanický ortuťový alebo poloautomatický tlakomer prináša množstvo rozhodujúcich technických parametrov a možností, dôležitým faktorom však často býva práve cena, kvalita a presnosť tlakomera krvného tlaku. Ako teda vybrať najpresnejší a najlepší tlakomer?

Medzi najdrahšie a najlepšie tlakomery patria tie, ktoré samozrejme nemerajú len tlak krvi.  Dôležitý faktor, ktorý zohráva hlavnú úlohu pri výbere presného tlakomera je jednoduchá ovládateľnosť, kvalitná záruka a spoľahlivosť servisu. Tlakomer by mal byť mal klinicky testovaný a kalibrovaný. Neoceniteľnou výhodou je, ak pochádza od overeného výrobcu s pozitívnym hodnotením.

Aký typ tlakomera krvného tlaku je pre mňa vhodný?

Pri výbere kvalitného a presného tlakomera by ste mali dbať na to, komu je tlakomer určený. Je potrebné sa rozhodnúť, či potrebujete mechanický alebo digitálny tlakomer, či budete tlak merať na zápästí alebo na ramene.

Mechanický tlakomer krvného tlaku

Mechanická tlakomer krvného tlaku je klasický ortuťový alebo aneroidný (ručičkový) tlakomer. Pre svoju presnosť sú využívané najmä v zdravotníckych zariadeniach a ambulanciách. Pri meraní krvného tlaku tlakomerom je potrebný fonendoskop, čo znižuje komfort pri jeho meraní. Vyžaduje si pravidelnú kalibráciu a kontrolu, kvôli presnosti merania, tá je zachovaná aj po niekoľkých použitiach.

Digitálny tlakomer krvného tlaku

Digitálne tlakomery sú najrozšírenejšie a najdostupnejšie pre širokú verejnosť. Pri meraní krvného tlaku poskytujú tlakomery vynikajúci komfort. Meranie sa najčastejšie uskutočňuje na ramene alebo na zápästí. Často sa digitálny tlakomer dá ovládať jednou rukou a výsledok merania sa zobrazí do niekoľkých sekúnd na displeji tlakomera.

Tlakomer na zápästie

Výhodou je, ak digitálny tlakomer poskytuje aj frekvenciu srdcového tepu. Pre ľudí, ktorí chcú svoj tlak krvi sledovať orientačne, je vhodnejší tlakomer s meraním na zápästí. Treba však spomenúť, že meranie krvného tlaku na zápästí je menej presné pri svojich výsledkoch.

Tlakomer na zápästie sa neodporúča starším ľuďom nad 60 rokov, pri artérioskleróze alebo pri cukrovke.

Tlakomer na rameno

Tlakomery, ktoré merajú krvný tlak na ramene sú presnejšie, ako tie, ktoré merajú krvný tlak na zápästí. Tlakomery na meranie krvného tlaku na ramene odporúčajú častejšie aj samotní lekári. Tlakomer s meraním na ramene dokáže zaznamenať celú sériu meraní, z ktorých vyhodnotí priemernú hodnotu, tlakomer odmeria srdcový tep a kvalitnejšie prístroje dokážu dokonca odhaliť aj prípadnú arytmiu. Tlakomer je vhodnejší aj pre starších ľudí.

Poloautomatický tlakomer

Poloautomatické digitálne tlakomery patria ku kombinovaným prístrojom na meranie krvného tlaku. Od klasického digitálneho tlakomeru sa líšia len v tom, že manžetu je potrebne nafúkať ručne pumpou a nie pomocou kompresora v tlakomeri.

Nezabudnite na vhodnú veľkosť manžety tlakomera

Pri výbere správneho a presného tlakomera krvného tlaku je dôležité venovať zvýšenú pozornosť pri manžete tlakomera. Správna veľkosť manžety je veľmi dôležitá pre presné merania krvného tlaku do budúcnosti.

Ako si vybrať správnu manžetu tlakomera?

Pri výbere je potrebné poznať obvod svojho ramena medzi lakťom a ramenným kĺbom. Odmerajte si obvod ramena v strede medzi lakťovým a ramenným kĺbom a podľa obvodu si vyberte vhodnú manžetu tlakomera krvného tlaku. Štandardná manžeta má od 22 do 32 centimetrov. Pre ľudí s väčším obvodom ramena je vhodná väčšia manžeta, ktorá sa dá dokúpiť.

Niektoré tlakomery majú manžetu s označením komfort. Je univerzálna na obvod paže od 22 do 42 centimetrov. Tlakomer s komfort manžetou je určený pre celú rodinu.

Sledujte certifikáciu tlakomera aj technické parametre

Aby tlakomer presne meral a poskytoval relevantné výsledky, mali by ste pri jeho výbere dbať na certifikáciu. Názvy medzinárodných protokolov, ktoré je dobré sledovať na tlakomeroch sú: BHS (British Hypertension Society), AAMI (Asociation for the Advancement of Medical Instrumentation) a IP protokol podľa Európskej hypertenziologickej spoločnosti.

Jedným s dôležitých faktorov pri výbere tlakomera krvného tlaku je pamäť uskutočnených meraní. Pokročilejšie prístroje poskytujú možnosť vytvorenia si profilov jednotlivých členov domácnosti a tlakomery sa dajú prepojiť s počítačom na synchronizáciu výsledkov merania pre jednotlivé profily. Hodnoty meraní krvného tlaku si môžete následne pozrieť v prehľadných grafoch, analyzovať ich a poslať e-mailom lekárovi na analýzu a odborné stanovisko.

Rozhodujúci faktor tlakomera je cena

Kvalitný, presný tlakomer s pokročilými funkciami a možnosťami meraní, môže stáť v obchode alebo v lekárni aj niekoľko stoviek eur. Je to však trvalá investícia, ktorá môže byť bez nárokov na servis aj na niekoľko rokov, a preto sa oplatí.

Tlakomery sa predávajú na internete, ale skutočne presné a certifikované prístroje hľadajte skôr v predajniach zdravotníckych potrieb a lekárňach. Zdravotné poisťovne však na tlakomery neprispievajú a nie sú evidované ako zdravotnícke pomôcky, na ktoré sa vzťahuje verejné zdravotné poistenie.

Ako správne merať krvný tlak tlakomerom?

Pri meraní krvného tlaku tlakomerom by ste mali dodržiavať niekoľko zásad:

  • V miestnosti pri meraní krvného tlaku by malo byť ticho a pokoj, s primeranou teplotou.
  • Pri meraní krvného tlaku by ste mali dodržiavať pravidelný režim meraní.
  • Pred meraním by ste sa mali vyhýbať fyzickej aktivite, pitiu kofeínových nápojov a fajčeniu.
  • Aspoň 5 až 10 minút pred meraním by ste mali byť v pokoji, v sede. Sedieť by ste mali opretí chrbtom, nohy voľne na zemi, opreté lakte.
  • Pri meraní nerozprávajte a nehýbte sa! Je dobré, keď máme vyprázdnený močový mechúr.

Odmeraný tlak sa môže líšiť podľa ruky, ktorá je bližšie k srdcu. Tlak by sa preto mal merať na oboch rukách, pretože hodnoty merania krvného tlaku tlakomerom sa môžu líšiť. Merania tlakomerom by sa mali opakovať po 3-5 minútach, v prípade veľkých odchýlok sa odporúča aj tretie meranie. Ak užívate lieky na vysoký krvný tlak, merajte si tlak pred ich užitím!

Ako často si merať krvný tlak tlakomerom?

Štandardný a odporúčaný počet meraní, ak nemáte problémy s krvným tlakom je 2-3 merania týždenne pri domácom meraní. Rozhodujúce sú aj merania, ak máte ťažkosti, je vám zle, alebo sa vám zmení zdravotný stav. O meranie tlaku môžete požiadať aj pri každej návšteve praktického lekára či špecialistu.

Prvé príznaky problémov s krvným tlakom a rizikové faktory

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) zadefinovala zvýšený krvný tlak – artériová hypertenzia ako „dlhotrvajúce zvýšenie tlaku krvi v tepnách (artériách) krvného obehu nad stanovené hodnoty“. Za normálnu hodnotu sa aktuálne považuje tlak nižší ako 140/90 mmHg.

Existuje však aj niekoľko rizikových faktorov, ktoré môžu mať vplyv na výkyvy hodnôt krvného tlaku. Vtedy je potrebné siahnuť na pravidelné sledovanie hodnôt krvného tlaku, prípadne navštíviť lekára a konzultovať ďalší postup a prípadnú liečbu.

Rizikové faktory krvného tlaku:

  1. dedičnosť – vysoký krvný tlak u pokrvných príbuzných,
  2. vek nad 45 rokov, významnejšie u mužov nad 55 rokov a u žien nad 65 rokov,
  3. u žien po menopauze,
  4. u niektorých žien užívanie hormonálnej antikoncepcie,
  5. nedostatok pohybu,
  6. obezita,
  7. diabetes – cukrovka.

 

Diabetik – cukrovkár by si mal sledovať krvný tlak pravidelne

Aby ste predišli problémom s vysokým krvným tlakom, odporúča sa stravovanie, pri ktorom skonzumujete menej ako 5 gramov soli za deň. Sodík (Na) obsiahnutý v soli (NaCl) zvyšuje krvný tlak. Podobne ako pri soli, aj nadmerná konzumácia sacharidov a cukrov môže zvyšovať riziko zvýšeného krvného tlaku a rozvoja cukrovky. Existuje určitá súvislosť medzi zvýšeným tlakom krvi a metabolickými poruchami. Týka sa to hlavne metabolizmu glukózy, lipidov – tukov.

Bolí vás často hlava? Môže to byť príznak problémov s krvným tlakom

Pri vysokom krvnom tlaku je prvým varovným príznakom bolesť hlavy a závraty. Vysoký krvný tlak je však tichý zabijak a môže byť zvýšený bez akýchkoľvek príznakov a upozornení na seba srdcovým infarktom, cievnou mozgovou príhodou či zlyhaním obličiek. V úmrtnosti na vysoký krvný tlak a srdcovo-cievne choroby sme na piatom mieste v EU a tento problém patrí k najzávažnejším v oblasti zdravia obyvateľstva Európskej únie.

Optimálny krvný tlak nameraný tlakomerom

Všeobecné pravidlo uznávané medzinárodnými medicínskymi inštitúciami hovorí, že o hypertenzii, teda vysokom krvnom tlaku, môžeme hovoriť, ak sa hodnoty „horného“, teda systolického tlaku dostanú nad 140 mmHg a „dolný“ – diastolický tlak je viac ako 90 mmHg.

Ak vám však už vysoký krvný tlak diagnostikujú, lekár odporúča hodnoty do tejto hranice.

Na krvný tlak nameraný tlakomerom má vplyv aj pitie tekutín

Dôležitým faktorom, ktorý vplýva na nameraný krvný tlak tlakomerom, je pitný režim. Všeobecne sa odporúča piť minimálne 2-3 litre tekutín denne, najmä čistej vody. Ak ste však vystavený vysokým vonkajším teplotám alebo ste fyzicky aktívni, odporúča sa táto dávka zvýšiť primerane podmienkam a záťaži.

Pri nízkom príjme tekutín dochádza k zahusťovaniu krvi a zníženiu tlaku. Netreba sa spoliehať len na pocit smädu a to najmä pri senioroch, vtedy už môže byť neskoro a preto by sme mali piť pravidelne počas celého dňa, aj keď práve nepociťujete pocit smädu.

Pri nízkych hodnotách tlaku krvi môže dôjsť k problémom z nedostatočného prekrvenia orgánov. Trpí najmä mozog a môžu sa dostaviť závrate, zhoršujú sa rozpoznávacie funkcie a pri nízkom prekrvení srdca sa môžu prejaviť ischémia či angína pektoris.

Nízky krvný tlak môže signalizovať ochorenie

Nízky krvný tlak mávajú najmä ženy a nemusí hneď znamenať problém. Ak sa nízky krvný tlak dobre znáša, nie je potrebné liečenie. Problém môže nastať vtedy, ak nízky krvný tlak spôsobuje ťažkosti. Vtedy je vhodné kontaktovať svojho lekára, aby vylúčil možné ochorenia, ktoré nízky krvný tlak signalizuje – endokrinologické či srdcové zlyhávanie.

Pozor pri závratoch z krvného tlaku pri zmene polohy

Závažným a prehliadaným problémom bývajú závrate po zmene polohy. Často sa s ním stretávajú napríklad cukrovkári, ale môže postihnúť aj relatívne zdravých jedincov. Pri závratoch pri zmene polohy, napríklad z pokvoku do stoja, z ležiacej polohy do sedacej a zo sedacej do stoja.

Tento problém je tzv. ortostatická hypotenzia, ktorá sa vyskytuje pri diabetes mellitus, Parkinsonovom syndróme a iných ochoreniach. U pacientov sa vyskytujú závraty, predkolapsové až kolapsové stavy, pri ktorých môže dôjsť k pádu a úrazu.

Následky z vysokého krvného tlaku

Je dokázané, že ľudia s vysokým krvným tlakom majú až trikrát vyššie riziko srdcového infarktu alebo zlyhania srdca. S tým je spojené šesťkrát vyššie riziko vzniku krvných zrazenín a sedemkrát vyššie riziko mozgovej mŕtvice.

Vysoký krvný tlak má negatívny vplyv na priebeh aterosklerózy, najmä ak pacient nedodržiava režim a vystavuje sa rizikovým faktorom, ako je fajčenie. Ak sa pridružia ďalšie choroby ako cukrovka, alebo problémy s cholesterolom, riziko sa zvyšuje.

Pri dlhodobom nepriaznivom priebehu stabilizovania vysokého krvného tlaku dochádza k poškodzovaniu orgánov – srdca, obličiek, mozgu. Pri náhlom zvýšení tlaku môže dôjsť k infarktu, srdcovému zlyhaniu, krvácaniu do mozgu či ku cievnej mozgovej príhode.

Subscribe
Upozornenie

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments