Najlepší a najpresnejší teplomer: Vybrať si klasický, digitálny alebo bezdotykový?

Najpresnejší teplomer – je najlepší teplomer klasický, digitálny alebo bezdotykový? Klasický, v minulosti ortuťový, alebo digitálny teplomer je súčasťou každej domácnosti. Teplomer povinnou výbavou matiek a sprevádza nás od útleho detského veku cez dospelosť až po starobu.

Teplomery sa však nevyužívajú len na meranie telesnej teploty. Svoje opodstatnenie nájdu aj  pri rôznych spôsoboch určovania teploty vzduchu, tekutín, v priemysle či poľnohospodárstve.

Všetky teplomery majú jednu spoločnú vlastnosť – pracujú s rozpínavosťou látok, ktoré obsahujú. Látka, v minulosti to bola ortuť, dnes lieh a iné látky a spôsoby merania teploty, pracujú na základe tepelnej rozťažnosti látok. Špeciálny senzor nájdeme pri digitálnych teplomeroch alebo pri bezdotykových teplomeroch.

S meraním teploty sa stretávame už od stredoveku. Klasický lekársky teplomer prišiel však na scénu až v roku 1866. Vynašiel ho anglický fyzik Sir Thomas Clifford Allbutt. Tento sklenený teplomer používal na meranie teploty ortuť a donedávna bol používaný v každej domácnosti aj na Slovensku a v Európskej únii.

V roku 2009 pristúpila však Európska únia k zavedeniu smernice Európskej únie, ktorou platnosťou došlo k zákazu ortuťových teplomerov a ku všeobecnému zákazu meracích zariadení na báze ortuti.  Keďže ortuť je v podstate životu nebezpečný jed, dôvodom tohto kroku bola predovšetkým ochrana života a životného prostredia.

Rozdelenie teplomerov na meranie teploty

Sklenené teplomery

Klasickým, skleneným, kvapalinovým teplomerom bol lekársky teplomer s ortuťou. Smernicou Európskej únie došlo k zákazu ortuťových teplomerov v roku 2009. Aj keď v mnohých domácnostiach sa ortuťový teplomer stále nájde. Sklenený teplomer má hrot s kvapalinou (lieh, gálium), kde je miesto merania teploty. Súčasťou je stupnica na odčítanie teploty.

Sklenené kvapalinové teplomery sa rozdeľujú na obyčajné, ktoré treba striasať a pamätajú si nameranú teplotu. Ich reakcia je pomalšia.

Sklenené kvapalinové teplomery „rýchlobežky“ sa odčítavajú priamo na mieste merania teploty. Pretože si teplotu nepamätajú a reagujú veľmi rýchlo na zmenu okolitej teploty.

Digitálne teplomery

Digitálne teplomery majú kovový hrot, kde sa nachádza snímač na meranie telesnej teploty. Neobsahujú kvapalinu a môžu, aj nemusia byť vodotesné. Zvyčajne majú displej a pamäť aspoň na posledné meranie teploty. Podľa času merania telesnej teploty, od okamžitého výsledku až po viac ako 1 minútu, sa delia ďalej na obyčajné, rýchlobežky a expresné.

Bezdotykové teplomery

Bezdotykové teplomery fungujú na klasickom princípe digitálneho teplomera s tým rozdielom, že miesto snímača dotykového hrotu, určujú telesnú teplotu na základe infra snímača. Bez potreby telesného kontaktu s meranou osobou. Využívajú sa najmä na rýchle a presné meranie v situáciách, kedy je potrebné z hygienických dôvodov dodržať „bezkontaktnosť“ s meranou osobou. Majú podobne, ako digitálne teplomery, displej a pamäť meraní a výsledok merania sa dozviete takmer okamžite v priebehu niekoľkých okamihov.

Ako si vybrať správny teplomer?

Teplomery sa predávajú od lacnejších klasických alternatív, už od jedného-dvoch EUR, až do niekoľkých desiatok EUR za digitálne a bezdotykové teplomery na meranie telesnej teploty. Dôležitým faktorom, ktorý ovplyvňuje kúpu teplomera je, pre koho je teplomer určený a aký spôsob merania telesnej teploty preferujete.

Klasický teplomer pre dospelých

Klasický liehový alebo gáliový teplomer sa podobá na sklenenú ortuťovú alternatívu z minulosti. Látkou na meranie telesnej teploty je lieh alebo gálium a je určený najmä pre dospelých na občasné meranie telesnej teploty v podpazuší. Výhodou je nízka cena a ľahké používanie. Na výsledok však treba dlhšie čakať a pre opakované meranie je potrebné teplomer fyzicky „striasť“.

Digitálny teplomer pre dospelých aj pre deti

Alternatívou ku klasickému sklenenému teplomeru môže byť digitálny teplomer. Ovládanie teplomera je jednoduché, na výsledok nemusíte dlho čakať, zvyčajne od niekoľkých sekúnd maximálne po jenu minútu. Používať ho môžu ako dospelí, tak aj deti na meranie v podpazuší, tak ako aj na meranie telesnej teploty v konečníku (v prípade malých detí).

Meranie s digitálnym teplomerom je veľmi presné a batéria vydrží niekoľko mesiacov až niekoľko rokov. Digitálne teplomery sú klasické dotykové alebo bezdotykové zariadenia. Sú bezpečné, pri páde sa nerozbijú.

Niektoré digitálne teplomery majú ohybnú špičku, určené sú na rektálne meranie teploty v konečníku. Špička teplomera je zvyčajne v štandardnom niklovom prevedení, ak je niekto alergický na nikel, môže si kúpiť drahší digitálny teplomer so zlatou špičkou.

Výhodou digitálnych teplomerov je automatické vypnutie po ukončení merania alebo pri dlhšej nečinnosti. Rozhodujúcim faktorom digitálnych teplomerov je výdrž batérie, veľkosť displeja na pohodlné prečítanie teploty, prípadne ohybnosť teplomera pri meraniach teploty v konečníku u detí.

Infračervený, bezdotykový, digitálny teplomer

Infračervené, bezdotykové, digitálne teplomery pracujú na základe vyžarovania teploty ľudského tela a používajú sa meranie teploty na čele alebo v uchu. Merajú telesnú tepelnú energiu, ktorá vyžaruje z povrchu tela. Výsledná hodnota sa zobrazí na displeji, ktorý je súčasťou bezdotykového teplomera. Výsledky merania však môžu byť skreslené, niekedy o desatiny, dokonca až o celé stupne.

Kombinované digitálne teplomery

Kombinované digitálne teplomery sú určené pre malé deti. Zvyčajne majú vysoký rozsah merania teploty od 0 až do 100 stupňov Celzia a dajú sa používať nielen na meranie telesnej teploty, ale aj na meranie teploty mlieka vo fľaši či vody v kúpeli. Meranie teploty prebieha priamym dotykom s pokožkou a môžu mať špeciálne funkcie.

Pre starších ľudí alebo pre ľudí so zrakovým postihnutím sú určené tzv. hovoriace teplomery, ktoré nameranú teplotu ohlásia hovoreným slovom.

Ako správne merať telesnú teplotu teplomerom?

Najčastejším spôsobom merania telesnej teploty teplomerom je v podpazuší. Pri nesprávnom meraní však môže dochádzať najčastejšie ku skresleným nameraným hodnotám, preto je potrebné teplomer zasunúť hlboko pod pazuchu a dbať na to, aby nebol v kontakte s oblečením.

Druhým najčastejším spôsobom merania telesnej teploty teplomerom je v ústach. Tento spôsob sa používa najmä pri deťoch a môže sa použiť digitálny teplomer. Teplomer je potrebné správne umiestniť pod jazyk a teplotu merať aspoň pol hodiny po jedení, pití, či v prípade fajčiarov u dospelých aspoň pol hodiny po fajčení. Všetky tieto faktory môžu priamo ovplyvniť lokálnu telesnú teplotu v ústnej dutine.

Najvhodnejším spôsobom merania telesnej teploty teplomerom u malých detí je meranie v konečníku. Pred meraním sa odporúča špičku teplomera namastiť vazelínou, mastičkou alebo olejčekom. Teplomer sa vsúva do hĺbky asi 2 cm. Tento spôsob merania je veľmi presný, no v konečníku sa konečná nameraná teplota znižuje o pol stupňa Celzia.

Meranie telesnej teploty teplomerom na čele je ďalším z rozšírených spôsobov merania. Na tento spôsob merania telesnej teploty sa využívajú páskové digitálne teplomery, bezdotykové infračervené teplomery a čelové digitálne teplomery.

Posledný spôsob merania teploty teplomerom je vo zvukovode – v uchu. Je potrebné dbať na to, aby bolo ucho čisté a najvhodnejším zariadením na tento spôsob merania telesnej teploty je digitálny ušný infračervený teplomer.

Čo robiť, ak máte horúčku a ako s ňou bojovať?

Zvýšená telesná teplota môže signalizovať najčastejšie vírusové alebo bakteriálne infekcie. Príliš vysoká teplota môže predstavovať riziko a mala by sa riešiť nielen radikálnym podávaním liekov na zníženie teploty, ale aj chladnými zábalmi.

Za normálnu teplotu sa považuje teplota do 37 stupňov Celzia. Teplota sa mení počas dňa, iná môže byť ráno a iná večer. Ovplyvniť telesnú teplotu človeka môže dokonca aj príliš teplé oblečenie, či nálada a fyzická činnosť.

Telesná teplota nameraná teplomerom do 38,5 stupňa Celzia, je už zvýšená teplota – horúčka, s ktorou sa začína bojovať a je potrebné ju začať urýchlene znižovať. Horúčku môže sprevádzať únava, malátnosť, dehydratácia. Zvyčajne je smerodajná teplota, ktorá sa nameria v podpazuší, v konečníku môže byť až o pol stupňa vyššia.

Pri vyšších teplotách, nad 38,5 stupňa Celzia, môžu stav sprevádzať kŕče a rýchlo postupujúca dehydratácia, dochádza k celkovému vyčerpaniu organizmu. Vtedy je potrebné pristúpiť k radikálnej liečbe horúčky, okrem medikamentózneho podávania liekov – antipyretiká, je potrebné pristúpiť ku kombinácii liekov a studených vodných zábalov. Nezabudnite na dostatočné podávanie tekutín, aby nedošlo k dehydratácii.

Pozor pri podávaní liekov na znižovanie teploty! Štandardným liekom na zníženie telesnej teploty pri horúčkach je paralen alebo acylpyrín. Acylpyrín by však nemali užívať deti do 12 rokov. Pri chrípke alebo kiahňach môže u detí počas podávania acylpyrínu dôjsť ku vzniku Reyovho syndrómu – neurologického ochorenia, ktoré sa môže skončiť až smrťou. Ak teplota pretrváva viac ako 2-3 dni, treba kontaktovať lekára a hľadať príčinu zvýšenej teploty.

Subscribe
Upozornenie

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments