Vďaka chráneným pracoviskám získali šancu na uplatnenie viacerí zdravotne postihnutí občania. Vo vhodne vytvorených podmienkach realizujú svoje sny a plány krajčírky, tlačiari, administratívni pracovníci, ale aj sochári a maliari. Hendikepovaní sa čoraz častejšie zapájajú aj do netradičných projektov.
Vo Vranove nad Topľou a okolí existuje v súčasnosti 247 takýchto pracovísk. Prácu poskytujú 385 ľuďom. Najviac osôb so zdravotným hendikepom, v počte 11, zamestnáva Združenie na pomoc ľuďom s mentálnym postihnutím. Jeho klienti sa zaoberajú krajčírstvom, umeleckými remeslami a administratívnou činnosťou.
Na niekoľko skupín zdravotne postihnutých, ktorí sa prostredníctvom chránených dielní na území Vranovského okresu stali súčasťou zaujímavých projektov upriamila pozornosť Agáta Buzeková z úradu práce vo Vranove nad Topľou.
„ Príkladom je napríklad občianske združenie (OZ) Svatobor pod Oblíkom, ktoré je zriaďovateľom chráneného pracoviska pre deviatich hendikepovaných. Ide o vzdelávacie a poradenské centrum pre ekozáhradníctvo, environmentálnu výrobu, remeselné práce a využívanie obnoviteľných zdrojov energie, ktoré je zriadené v areáli Malina, v obci Rudlov, na ploche približne piatich hektárov. Združenie je prínosom pre hendikepovaných, ale aj dlhodobo nezamestnaných. Do vzdelávania zameraného na pestovanie ovocia a zeleniny, spracovanie dreveného odpadu či výrobu metiel, košíkov a iných výrobkov z prútia, sa doteraz zapojilo približne 150 Rómov z blízkeho okolia.
Vhodné podmienky pre netradičnú formu zamestnávania vytvorilo v tomto roku aj OZ Horúci tím v obci Čičava. V miestnom chránenom pracovisku sú zamestnaní hendikepovaní Rómovia. Zaoberajú sa umeleckou činnosťou, konkrétne tvorbou sôch, obrazov a dekoratívnych predmetov z dreva. Združenie financuje svoju činnosť podporou poberanou od štátu, ale aj z prostriedkov, ktoré získava predajom vytvorených diel. “
Čičavskí umelci podľa A. Buzekovej sa svojimi prácami už viackrát prezentovali na verejnosti. Regionálnym osobnostiam po Slovensku zároveň odovzdávajú po dohode so zástupcami samospráv vlastnoručne vyrobené Šľachetné srdcia z dreva. Zamestnanci Horúceho tímu plánujú časom ísť aj do slovenských osád, kde chcú miestnych obyvateľov zoznamovať s technikami drevorezby a maľovania, aby ich motivovali k tvorivej činnosti.