Chránené dielne na území Vranovského okresu

Vďaka chráneným pracoviskám získali šancu na uplatnenie viacerí zdravotne postihnutí občania. Vo vhodne vytvorených podmienkach realizujú  svoje sny a plány krajčírky, tlačiari, administratívni pracovníci, ale aj sochári a maliari. Hendikepovaní sa čoraz častejšie zapájajú aj do netradičných projektov.

Vo Vranove nad Topľou a okolí existuje v súčasnosti 247 takýchto pracovísk. Prácu poskytujú  385 ľuďom. Najviac osôb so zdravotným hendikepom, v počte 11, zamestnáva Združenie na pomoc ľuďom s mentálnym postihnutím. Jeho klienti sa zaoberajú krajčírstvom, umeleckými remeslami a administratívnou činnosťou.

Na niekoľko skupín zdravotne postihnutých, ktorí sa prostredníctvom chránených dielní  na území Vranovského okresu stali súčasťou zaujímavých projektov upriamila pozornosť  Agáta Buzeková z úradu práce vo Vranove nad Topľou.

Pridajte sa k nám na Facebook! Pridajte sa k nám na Facebook!

Príkladom je napríklad občianske združenie (OZ) Svatobor pod Oblíkom, ktoré je zriaďovateľom chráneného  pracoviska pre deviatich hendikepovaných.  Ide o vzdelávacie a poradenské centrum pre ekozáhradníctvo, environmentálnu výrobu, remeselné práce a využívanie obnoviteľných zdrojov energie, ktoré je zriadené v areáli Malina, v obci Rudlov, na ploche približne piatich hektárov. Združenie je prínosom pre hendikepovaných, ale aj dlhodobo nezamestnaných. Do vzdelávania zameraného na pestovanie ovocia a zeleniny, spracovanie dreveného odpadu či výrobu metiel, košíkov a iných výrobkov z prútia, sa doteraz zapojilo približne 150 Rómov z blízkeho okolia.

Vhodné podmienky pre netradičnú formu zamestnávania vytvorilo v tomto roku aj OZ Horúci tím v obci Čičava. V miestnom chránenom pracovisku sú zamestnaní  hendikepovaní  Rómovia.  Zaoberajú sa umeleckou činnosťou, konkrétne  tvorbou sôch, obrazov a dekoratívnych predmetov z dreva. Združenie financuje svoju činnosť podporou poberanou od štátu, ale aj z prostriedkov, ktoré získava predajom vytvorených diel. “

 Čičavskí umelci podľa A. Buzekovej sa svojimi prácami už viackrát prezentovali na verejnosti. Regionálnym osobnostiam po Slovensku zároveň odovzdávajú po dohode so zástupcami samospráv vlastnoručne vyrobené Šľachetné srdcia z dreva. Zamestnanci Horúceho tímu plánujú  časom ísť aj do slovenských osád, kde chcú miestnych obyvateľov zoznamovať s technikami drevorezby a maľovania, aby ich motivovali k tvorivej činnosti.

Zdieľaj
Subscribe
Upozornenie
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
  • Pridajte si Novinky

    * indicates required
    Zadajte email na odber Noviniek.

    Register chránených dielní použije informácie, ktoré ste uviedli na tomto formulári, aby sme boli v kontakte s vami a aby sme poskytovali aktualizácie a marketing. Dajte nám prosím vedieť všetky spôsoby, akými by ste o nás chceli počuť:

    Súhlas môžete kedykoľvek zmeniť kliknutím na odkaz na zrušenie odberu v zápätí ľubovoľného e-mailu, ktorý od nás dostanete, alebo nás kontaktujte na adrese registerchranenychdielni@gmail.com. Vaše informácie budeme rešpektovať. Viac informácií o našich postupoch ochrany osobných údajov nájdete na našej webovej stránke. Kliknutím nižšie vyjadrujete súhlas s tým, že Vaše údaje môžeme spracovať v súlade s týmito podmienkami.

    We use Mailchimp as our marketing platform. By clicking below to subscribe, you acknowledge that your information will be transferred to Mailchimp for processing. Learn more about Mailchimp's privacy practices here.

  • Produkty