Chránené pracovisko Organizácie muskulárnych dystrofikov v SR

Od roku 2009 má Organizácia muskulárnych dystrofikov v SR (OMD) štatút chráneného pracoviska. V súčasnosti zamestnáva 9 ľudí, z toho 7 s ťažkým zdravotným  postihnutím. Svojim členom, ale čo je obzvlášť vzácne, aj nečlenom, z celého Slovenska sú permanetne pripravení pomôcť v akejkoľvek životnej situácii pri prekonávaní nástrah a komplikácií spojených s nervovosvalovým ochorením. Napriek svojmu zdravotnému hendikepu naplno pracujú pre postihnutých a poskytujú im naozajstné služby. Také, ktoré potrebujú a ktoré im pomáhajú v pravý čas, aby mohli viesť nezávislý a samostatný život.

„Vo svojej práci využívame všetky vedomosti získané počas vysokoškolského štúdia a následne dopĺňané v praxi. Každý z nás sa špecializuje na inú oblasť a snaží sa odvádzať vysokošpecializovanú prácu v prospech osôb so svalovou dystrofiou a rodičov detí s týmto ochorením. Našimi silnými stránkami sú odborné poradenstvo a ozajstný úprimný záujem pomôcť. Dôsledne sa venujeme legislatívnej problematike. Aktívne pripomienkujeme všetky zákony, smernice a akékoľvek dokumenty s cieľom presadiť čo najdôstojnejšie podmienky pre plnohodnotné uplatnenie občanov s ťažkým zdravotným postihnutím,“ priblížila Mgr. Andrea Madunová, predsedníčka OMD.  

Samozrejme, je to len časť činnosti. Ich neodmysliteľnou aktivitou je aj organizácia detských táborov pre chlapcov s Duchennovou svalovou dystrofiou. Okrem veselých zážitkov, výmeny skúseností a poznatkov odborní konzultanti ukazujú rodičom, aké cviky je vhodné robiť v domácom prostredí na spomalenie nežiaducich sprievodných javov ochorenia. Pre ľudí postihnutých nervovosvalovými ochoreniami a ich priaznivcov vydávajú spravodajcu Ozvena so všetkými aktuálnymi a praktickými informáciami. Množstvo ďalších potrebných informácií sprístupňujú na webovej stránke www.omdvsr.sk. V Agentúre osobnej asistencie bezplatne poskytujú rozsiahly špecializovaný servis o osobnej asistencii pre klientov s rôznym ťažkým zdravotným postihnutím, ich rodinných príslušníkov aj pre osobných asistentov. Organizácia muskulárnych dystrofikov nemá za cieľ suplovať zdravotnícke zariadenie. Pozorne však počúva , čo členovia potrebujú a snaží sa ich potreby naplniť.

 „Osobne oceňujem, že kedykoľvek som sa s čímkoľvek obrátil na OMD, vždy som dostal kvalifikovanú odpoveď na môj dopyt. Je obdivuhodné, ako dokážu zamestnanci s ťažkým zdravotným postihnutím a ich dvaja pracovní asistenti nezištne pomáhať pri riešení akéhokoľvek problému. Okrem komplexných informácií tu nachádzam, a nielen ja, ľudskosť, porozumenie a vzájomnú podporu v ťažkých situáciách pri starostlivosti a opatere môjho syna Robka trpiaceho  najťažšou formou nervovosvalového ochorenia – Duchennovou svalovou dystrofiou,“ nešetril slovami uznania na činnosť OMD Arpád Rubint.

Chránené pracovisko Organizácie muskulárnych dystrofikov v SR presadzuje špecifické potreby občanov s veľmi ťažkým telesným postihnutím, najmä ľudí na vozíku a imobilných. Ide o veľmi nákladnú činnosť.  Ak máte možnosti finančne pomôcť, tak až do 31. decembra 2012 môžete prispieť na verejnú zbierku Deň belasého motýľa určenej na nákup pomôcok, a to zaslaním darcovskej SMS v tvare „dms motyl“ na číslo 877. Cena DMS je 1 €.

Subscribe
Upozornenie

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
 • Pridajte si Novinky

  * indicates required
  Zadajte email na odber Noviniek.

  Register chránených dielní použije informácie, ktoré ste uviedli na tomto formulári, aby sme boli v kontakte s vami a aby sme poskytovali aktualizácie a marketing. Dajte nám prosím vedieť všetky spôsoby, akými by ste o nás chceli počuť:

  Súhlas môžete kedykoľvek zmeniť kliknutím na odkaz na zrušenie odberu v zápätí ľubovoľného e-mailu, ktorý od nás dostanete, alebo nás kontaktujte na adrese registerchranenychdielni@gmail.com. Vaše informácie budeme rešpektovať. Viac informácií o našich postupoch ochrany osobných údajov nájdete na našej webovej stránke. Kliknutím nižšie vyjadrujete súhlas s tým, že Vaše údaje môžeme spracovať v súlade s týmito podmienkami.

  We use Mailchimp as our marketing platform. By clicking below to subscribe, you acknowledge that your information will be transferred to Mailchimp for processing. Learn more about Mailchimp's privacy practices here.

 • Produkty