Cukrovka – diabetes 1 a 2 typu, LADA – príznaky, liečba, diéta a stravovanie

cukrovka diabetes mellitus

Cukrovka alebo diabetes mellitus 1. a 2. typu a LADA, postihuje na Slovensku už viac ako 400 000 ľudí – pacientov diabetikov. Toto číslo sa každým rokom zvyšuje a vplyv má na to hlavne spôsob života. Stravovanie a diéta pritom zohrávajú hlavnú úlohu pri liečbe cukrovky po prvých príznakoch. Predpokladá sa, že až státisíce prípadov cukrovky sú latentných, teda chorý človek nevie o svojej chorobe, čo mu môže pomôcť odhaliť preventívna prehliadka u lekára.

Na začiatok musíme spomenúť fakty, že diabetik sa neživí cukrom, ani by nemal byť úplne bez sladkostí. Tie totiž cukrovku – diabetes nespôsobujú. Základným problémom je životospráva – vplyv stresu, stravovanie, diéta, pohyb a celkový životný štýl.

Ak telo len energiu prijíma a nevydáva ju, spôsobuje to hneď niekoľko zdravotných problémov, veľkým problémom je obezita a každý, kto má nadváhu, by mal spozornieť a sledovať si zdravotný stav. Pri cukrovke je problémom aj samotné stravovanie a zloženie stravy. Ak sa k tomu pridá alkohol, cigarety, málo pohybu a stres, pre vznik diabetes melllitus je to hotová katastrofa!

Rozdelenie – typy cukrovky – diabetu

Diabetes mellitus – cukrovka 2. typu

Cukrovka – diabetes mellitus druhého typu postihuje častejšie starších ľudí. V posledných rokoch sa však objavuje aj u mladších ľudí, dokonca u detí.

Cukrovka – diabetes 2. typu je diagnostikovaná vtedy, ak sa zistí, že pankreas nedostatočne produkuje inzulín, aby mohlo trávenie spaľovať prijímané sacharidy. Prejavuje sa to najmä po jedle, keď hladina glukózy v krvi vystúpi na vyššie hodnoty a pankreas nestíha produkovať inzulín na spracovanie prijatej stravy.

Rizikovými faktormi diabetes mellitus 2. typu sú najmä obezita, vysoký krvný tlak, málo pohybu, nevhodná strava. Príznaky cukrovky sú u cukrovky 2. typu rovnaké, ako pri cukrovke 1. typu, no sú menej intenzívne.

Príznaky cukrovky – diabetes mellitus 2. typu:

Opakované infekcie kože a ústnej dutiny,

časté močenie,

ospalosť,

zvýšený smäd,

dočasné a postupné zhoršenie zraku.

Diabetes mellitus – cukrovka 1. typu

Cukrovka prvého typu sa môže vyskytovať už od narodenia alebo v skoršom veku dieťaťa. Nemusí to byť však pravidlom.

Pri tomto type cukrovky (diabetes mellitus) pankreas postupne prestáva plniť svoju funkciu a oslabuje sa v produkcii inzulínu. Do určitej miery je náchylnosť na diabetes 1. typu geneticky podmienená.

Vírusy, chemikálie, lieky a stres môžu mať vplyv na prepuknutie a prejavenie sa cukrovky, najmä u človeka s vysokou predispozíciou na ochorenie. Takým spôsobom sa potom cukrovka 1. typu môže prejaviť naplno.

Vysoká hladina cukru, podporená tvorbou cukru v krvi z bielkovín a tukov, sa môže prejavovať zápachom, kedy v tele vznikajú ketóny a môžu vyvolať acidózu a bezvedomie – kómu. Cukor je zvyčajne vylučovaný v moči.

Príznaky cukrovky – diabetes mellitus 1. typu:

Opakované infekcie kože a ústnej dutiny,

časté močenie,

ospalosť,

zvýšený smäd,

dočasné a postupné zhoršenie zraku.

Špeciálny typ cukrovky – LADA diabetes

Pri cukrovke prvého typu LADA ide problém s genetikou a imunitou. Ide o autoimunitné ochorenie postihujúce najmä dospelých ľudí. Zjednodušene, imunita bojuje v tele cukrovkára s jeho vlastným inzulínom a tým oslabuje jeho produkciu v pankrease, ktorý postupne úplne stratí funkciu jeho tvorby. Istým spôsobom zasahuje aj genetická predispozícia.

POZOR NA HYPOGLYKÉMIU!

Ak vidíte na ulici ležať človeka, presvedčte sa, či nepotrebuje vašu pomoc. Nemusí to byť bezpodmienečne opitý bezdomovec alebo nadrogovaný jedinec, ale môže to byť aj cukrovkár – diabetik v hypoglykemickom šoku. Príznaky hypoglykémie u diabetika sú triaška, studený pot, sťažené dýchanie, slabosť, pri upadnutí do hypoglykemickej kómy môže človek stratiť vedomie a umrieť. 

Ako bojovať s cukrovkou – diabetom v bežnom živote? Liečbou, diétou, stravovaním a pohybom

Pri liečbe cukrovky – diabetes mellitus by ste sa nemali spoliehať na lekára Google. Priebeh choroby je u každého človeka iný a každý potrebuje upraviť niečo iné vo svojom životnom štýle. K cukrovke sa pristupuje individuálne na základe výsledkov rozboru krvi a prebiehajúcich meraní glykémie v krvi a cieľom je upraviť dlhodobé hodnoty glykémie v krvi na prijateľné rozmedzie.

Liečba cukrovky – diabetes spočíva v redukovaní hmotnosti, dodržiavania prísneho stravovania a režimu a dostatku pohybu. Takto je možné mať diabetes pod kontrolou aj niekoľko rokov, neskôr nastupujú lieky, ktoré podporujú vylučovanie prirodzeného inzulínu z pankreasu. Ak lieky prestávajú mať na hladinu cukru v krvi vplyv, nasadzuje sa liečba inzulínom.

Pri cukrovke – diabete sa pridružujú často aj iné problémy, ako je vysoký cholesterol, vysoký krvný tlak, problémy s obličkami, problémy s cievami a nervovými zakončeniami, problémy so zrakom.

Životný štýl cukrovkára – život s diabetes mellitus

Cukrovka je zákerná choroba, ktorá má síce príznaky, ktorými sa prejavuje, ale často ostáva dlhé obdobie bez liečenia a sledovania. Hlavnými príznakmi sú smäd, časté močenie, únava, potenie teplým potom, svrbenie pri vysokej hladine cukru v krvi a hlad, triaška, potenie studeným potom závrate, bledosť a podráždenosť pri vysokej hladine cukru v krvi.

Lekárske vyšetrenie cukrovky – diabetes mellitus

Pri podozrení na cukrovku by ste okamžite mali navštíviť lekára, pretože bez liečby si môžete ublížiť na zdraví a fungovaní ďalších orgánov v tele. Lekárske vyšetrenie prebieha klasickým meraním glukózy v krvi na lačno a testuje sa výkon pankreasu a možnosti spracovania cukrov v krvi počas testovacej doby.

Vypijete sladkú až príkru látku – hroznový cukor v určenom množstve a nasledujú merania po časových intervaloch. Namerané hodnoty sa porovnajú so štandardnými hodnotami hladiny cukru v krvi a výsledkom je následné odporúčanie lekára, alebo ak test dopadne dobre, nemusíte robiť v podstate nič.

Cukrovkári majú často nadváhu – rizikový faktor číslo 1

Liečba prebieha štandardne diétou a redukciou hmotnosti. Až 70 percent všetkých diabetikov má nadváhu, čo často vedie v spojení s chorobou cukrovky ku ďalším zdravotným komplikáciám.

Ak je potrebné nasadiť lieky, lekár uváži, či stačí diéta, alebo je potrebné nasadiť medikamentóznu liečbu. Štandardne sa urobí rozbor krvi na prípadné komplikácie a sledujú sa rôzne látky, ktoré by mohli signalizovať komplikácie s niektorým s vnútorných orgánov, ako je pankreas, imunitný systém alebo pečeň a obličky.

Súčasťou je vyšetrenie moču, ktorý môže signalizovať problém s obličkami. Tie poškodzuje vysoká hladina cukru v krvi a pri dlhodobom pôsobení a neliečení diabetika môže časom dôjsť k ich zlyhaniu.

Na stiahnutie PDF:

Glykemické hodnoty jedla pri diéte, dávkovaného na lyžice DIABETES MELLITUS 1. a 2. TYPU + LADA

Liečba cukrovky inzulínom je krajná možnosť

Aj keď si mnohí myslia, že diabetes mellitus – cukrovka sa ihneď lieči inzulínom, opak je pravdou. Dôležitým faktorom je typ cukrovky a jej priebeh a skoré zachytenie. Štandardne však platí postup – diéta po poučení odborným lekárskym alebo zdravotníckym personálom, ak diéta pri cukrovke nestačí, nasadzujú sa lieky.

V prípade, že lieky už nie sú dostatočné pri liečbe cukrovky, nasadzuje sa ako posledná možnosť liečby diabetes pichanie inzulínu.

Ak však máte niektorý z rizikových faktorov, podľa rozboru v krvi, môžete dostať odporúčania o životnom štýle a stravovaní. Informácie, ako predchádzať vzniku cukrovky niekedy nie sú na škodu aj v prípade diabetes mellitus 2. typu, ktorý sa často objavuje v neskoršom veku až vo veku seniorov.

Cukrovkár – diabetik by si mal uvedomiť jednu vec a tou je, že choroba nie je vyliečiteľná a je potrebné sa naučiť s ňou žiť. Na začiatku je vždy odmietanie a často obviňovanie okolia, ale následne je potrebné prispôsobiť životný štýl.

Cukrovkár by sa mal vyhýbať alkoholu, cigaretám, ťažkým a mastným jedlám, mal by sa dať na životosprávu správnym stravovaním a jej primeraným množstvom, nemal by zanedbávať pohyb a pravidelný režim. Dôležitým faktorom na celkový priebeh má aj spánok a správne hospodárenie s vynaloženou a prijatou energiou v strave.

Správne a vyvážené stravovanie – diéta pri cukrovke

Ak už diabetes máte, určite sa stretnete s výrazom, ako je chlebová jednotka, mali by ste pristúpiť na váženie stravy, jej kvalitné vyberanie a pravidelne si monitorovať hladinu cukru v krvi, aby ste sa vyhli hyperglykémiám a hypoglykémiám (vysokému a nízkemu cukru v krvi).

Sú to zdravie a dokonca život ohrozujúce stavy, kedy môžete upadnúť do kómy (pri nízkom cukre – prvou pomocou je sladký nápoj v dostatočnom množstve alebo cukor), alebo naopak môžete dostať infarkt alebo mozgovú mŕtvicu pri vysokom cukre.

Jedlo a jeho sledovanie a primerané množstvo k vynaloženému pohybu, sú preto pri cukrovke – diabete veľmi dôležité a s pohybom tvoria základ úspechu liečby cukrovky.

Štandardne je dobré prijímať akúkoľvek zeleninu, pozor však na ovocný cukor v ovocí. Ten môže pri cukrovke uškodiť, alebo aj pomôcť. Diabetik by si mal dávať pozor aj na tuky v jedle a ich zloženie a pôvod. Zvýšená hladiny cholesterolu v krvi je častým sprevádzajúcim zdravotným problémom pri cukrovke.

Bielkoviny sú v podstate neutrálnou zložkou stravy a mäsité jedlá sa v primeranom množstve cukrovkárom odporúčajú. Pozor však na množstvo príloh, ako sú zemiaky, ryža a cestoviny, ktoré obsahujú sacharidy a cukry. Diabetik by mal spozornieť aj pri chlebe a pečive, ktoré obsahujú sacharidy.

A môže diabetik teda maškrtiť? Sladkosti, sladené nápoje a slané chipsy si diabetik môže dovoliť, ale len v minimálnom množstve ako pochutinu. Pri sladení nápojov, ako je káva, čaj a podobne sa odporúčajú umelé sladidlá bez obsahu sacharidov, ale je dôležité nepreháňať to s nimi, pretože škodia obličkám., ktoré majú diabetici veľmi náchylné.

Diabetici by mali dbať na primeraný pohyb

Cukrovkár a pohyb idú k sebe. Najčastejšie sa odporúča redukcia hmotnosti pri obéznych pacientoch a najčastejším spôsobom, ako to dosiahnuť, je diéta a pohyb. Primeraná chôdza jej dĺžka a intenzita dokážu urobiť s hladinou cukru v krvi pri diabetikoch zázraky. Odporúča sa aj cyklistika, plávanie a aj beh. Dôležité je však neprehnať to s aktivitou, ktorá môže pri cukrovke viesť k hypoglykémii!

V prípade cukrovky totiž platí pravidlo, že hladina cukru v krvi a jej optimálne hodnoty sa dajú dosiahnuť tak, že prispôsobíme prijímané množstvo energie, stravovanie a vypité nápoje, vynaloženej energii počas dňa. Ide hlavne o pohyb, ale aj intelektuálne činnosti dokážu znižovať hladinu cukru v krvi.

Najväčšie mýty o cukrovke – diabete a spôsobe života diabetika

Diabetici zažijú neznalosťou okolia mnoho až komických situácií. Nie, cukrovkár – diabetik sa neživí cukrom, nie, cukrovkár – diabetik sa nemusí úplne vyhýbať cukru a sacharidom. Množstvo informácií, ktoré kolujú medzi ľuďmi neznalými problém, je nepravdivých a až zavádzajúcich.

Cukrovku – diabetes spôsobujú sladkosti

Názov choroby cukrovka často vyvoláva pocit, že ju vyvoláva cukor. Dôvod však je omnoho komplexnejší a sladkosti na chorobu nemusia mať žiadny vplyv. Cukrovku – diabetes nedostanete, ak si občas doprajete niečo sladké, hlavným faktorom vzniku cukrovky je životný štýl, ktorý vediete.

Diabetes vzniká vďaka vrodenej náchylnosti ju dostať, v dôsledku zlyhania imunity, alebo v dôsledku privodenia si jej životným štýlom, nezdravým stravovaním, nedostatočným pohybom a stresom…

Cukrovkár – diabetik nesmie jesť sladké

Cukrovkár – diabetik môže jesť v podstate všetko, niečo s mierou, niečoho aj viac, ale môže jesť aj sladkosti. Dokonca pri hypoglykémií, kedy sa cukor dostane na nízku hodnotu, musí zjesť rýchle cukry v džúsoch, ovocí či sladkostiach, aby neupadol do hypoglykemickej kómy. Mnohí cukrovkári – diabetici nosia preto pri sebe malý džús alebo hygienicky balený cukor vo vrecúškach.

Príjem potravín a sacharidov by si však každý diabetik mal strážiť a kontrolovať, lebo bez sacharidov sa v podstate nedá existovať. Možno by vám ani nenapadlo, že sacharidy obsahujú aj také potraviny ako pekárenské výrobky, múka, ryža, zemiaky, ovsené vločky, cestoviny, vybraná zelenina – napr. paprika, ovocie či mlieko.

Ste diabetik a užívate lieky alebo inzulín, o stravovanie a diétu sa nemusíte starať

Omyl, aj keď užívate lieky alebo inzulín, sledovanie stravy a pohyb by mali tvoriť základ vášho dňa. Lieky a inzulín len pomáhajú stabilizovať ochorenie, pri cukrovke – diabete je dôležitý hlavne zdravý životný štýl, pohyb, zdravé a pestré stravovanie.

Cukrovkár – diabetik oslepne alebo príde o nohy

Pri cukrovke je naozaj len nepatrný zlomok všetkých prípadov, ktoré končia slepotou alebo amputáciou časti dolnej končatiny alebo prstov. Dôležité je sledovať zdravotný stav a prispôsobenie životného štýlu, stravovania, dodržiavanie diéty a miery pohybu cukrovke a jej požiadavkám. Pri diabete je dôležité obmedziť konzumáciu alkoholu a fajčenie, ktoré majú vplyv na cievy a žily, no predídete aj ďalším zdravotným rizikám.

Diabetik nemôže športovať

Je niekoľko známych športovcov, ktorí majú cukrovku – diabetes mellitus 1. alebo 2. typu. S cukrovkou je pohyb priam žiadaným prvkom pri jej kompenzácii a pri zmierňovaní ťažkostí, ktoré diabetes môže spôsobovať.

Pohyb a šport je o to viac žiadaný, ak trpíte nadváhou alebo obezitou, čo je jeden zo zásadných rizikových faktorov diabetu – cukrovky. Pri športovaní by si však cukrovkár mal dávať pozor na výkony a prípadnú hypoglykémiu – nízku hladinu cukru v krvi, ktorá môže viesť k hypoglykemickej kóme.

Cukrovkári – diabetici majú nárok na invalidný dôchodok a ZŤP / ŤZP príspevky

Príspevky pre ŤZP /ZŤP z úradu práce na kompenzáciu zdravotného postihnutia

Cukrovkári – diabetici môžu získať invalidný dôchodok zo Sociálnej poisťovne alebo mať preukaz ŤZP z úradu práce:

Preukaz ŤZP – ZŤP: Výhody, zľavy, príspevky, ako vybaviť pre invalidných a dôchodcov

Slovo diabetika – cukrovkára na záver   

Sám mám cukrovku diagnostikovanú už viac ako 10 rokov. Od začiatku som prešiel redukciou hmotnosti, diétou, liečbou cukrovky na liekoch, aj inzulínom. Snažím sa dbať na rady lekára a cukrovku si pravidelne monitorujem. Naučil som sa s chorobou žiť v každodennom živote a prispôsobil som si aj životný štýl. Mojou vášňou sa stala cyklistika a stále s cukrovkou bojujem v každodennom živote.

Ako schudnúť pri cukrovke – moje najlepšie rozhodnutie

Subscribe
Upozornenie

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
  • Pridajte si Novinky

    * indicates required
    Zadajte email na odber Noviniek.

    Register chránených dielní použije informácie, ktoré ste uviedli na tomto formulári, aby sme boli v kontakte s vami a aby sme poskytovali aktualizácie a marketing. Dajte nám prosím vedieť všetky spôsoby, akými by ste o nás chceli počuť:

    Súhlas môžete kedykoľvek zmeniť kliknutím na odkaz na zrušenie odberu v zápätí ľubovoľného e-mailu, ktorý od nás dostanete, alebo nás kontaktujte na adrese registerchranenychdielni@gmail.com. Vaše informácie budeme rešpektovať. Viac informácií o našich postupoch ochrany osobných údajov nájdete na našej webovej stránke. Kliknutím nižšie vyjadrujete súhlas s tým, že Vaše údaje môžeme spracovať v súlade s týmito podmienkami.

    We use Mailchimp as our marketing platform. By clicking below to subscribe, you acknowledge that your information will be transferred to Mailchimp for processing. Learn more about Mailchimp's privacy practices here.

  • Produkty