Evidencia na úrade práce nie je zo zákona povinnosťou a je dobrovoľná. V prípade, že sa rozhodnete byť ako dobrovoľne nezamestnaná osoba, musíte si platiť zdravotné poistenie, v prípade invalidných dôchodcov, tento odvod platí štát.
V evidencii úradu práce môžu byť všetci občania, ktorí spĺňajú podmienku, že môžu pracovať, chcú pracovať a hľadajú zamestnanie, teda aj invalidný dôchodca alebo ťažko zdravotne postihnutý.
Pri zaraďovaní občana do evidencie úradu práce sa dbá najmä na nasledujúce faktory:
– nie je zamestnanec
– nie je v žiadnom pracovno-právnom vzťahu a nevykonáva žiadnu zárobkovú činnosť
– nie je SZČO a neprevádzkuje túto činnosť
– nevykonáva zárobkovú činnosť v členskom štáte EU alebo inde v cudzine
Uchádzač o zamestnanie môže
a) vykonávať zárobkovú činnosť na základe pracovnoprávneho vzťahu alebo právneho vzťahu podľa osobitného predpisu, ak mzda alebo odmena za vykonávanie týchto činností nepresiahne 75 % zo sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu podľa osobitné predpisu platnej k prvému dňu kalendárneho mesiaca, za ktorý sa preukazuje výška mzdy alebo odmeny, alebo
b) poskytovať údaje pre štatistiku rodinných účtov, ktorú vykonáva Štatistický úrad Slovenskej republiky, na základe dohody o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru.
Samostatne zárobkovo činnou osobou je fyzická osoba, ktorá:
– je spoločníkom verejnej obchodnej spoločnosti, komanditnej spoločnosti alebo spoločnosti s ručením obmedzeným, konateľom alebo členom dozornej rady spoločnosti s ručením obmedzeným alebo členom predstavenstva alebo dozornej rady akciovej spoločnosti podľa osobitného predpisu, ak nie je zamestnanec,
– prevádzkuje živnosť podľa osobitného predpisu,
– vykonáva činnosť podľa osobitných predpisov,
– vykonáva poľnohospodársku výrobu vrátane hospodárenia v lesoch a na vodných plochách podľa osobitného predpisu,
– vykonáva činnosť agentúry dočasného zamestnávania,
– vykonáva činnosť agentúry podporovaného zamestnávania.
Do evidencie uchádzačov o zamestnanie nemôže byť zaradený občan, ktorý:
– plní povinnú školskú dochádzku, a to do konca školského roku, v ktorom dovŕši 16 rokov veku,
– sústavne sa pripravuje na povolanie,
– je dočasne práceneschopný,
– má nárok na materské,
– má priznaný starobný dôchodok alebo občan, ktorý má priznaný invalidný dôchodok a dovŕšil vek potrebný na nárok na starobný dôchodok podľa osobitného predpisu,
– bol vyradený z evidencie uchádzačov o zamestnanie podľa § 36 ods. 1 písm. n) a odseku 2 zákona o službách zamestnanosti, a to po obdobie jeho vyradenia z evidencie uchádzačov o zamestnanie ustanovené v § 36 ods. 3,
– nesplnil povinnosť prevádzkovať samostatnú zárobkovú činnosť, na ktorú mu bol poskytnutý príspevok podľa § 49 ods.1 alebo § 57 ods. 1 zákona o službách zamestnanosti, na ktorú mu bol poskytnutý prípsevok podľa § 49 alebo § 57 a to počas obdobia chýbajúceho do splnenia tejto povinnosti; to neplatí, ak občan vrátil pomernú časť poskytnutého príspevku alebo nevyčerpanú časť poskytnutého príspevku,
– nespĺňa podmienky podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona o službách zamestnanosti,
– nepredloží doklady rozhodné pre zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie v určenej lehote.
Sústavná príprava na povolanie je štúdium na strednej alebo vysokej škole, až do získania vysokoškolského vzdelania tretieho stupňa t.j. doktorandského štúdia. Ak je štúdium prerušené alebo občan študuje popri zamestnaní na strednej škole alebo externou formou na vysokej škole nejedná sa o sústavnú prípravu na povolanie a občan môže byť po splnení zákonných podmienok zaradený do evidencie uchádzačov o zamestnanie.
Ak sa občan rozhodne, že chce byť zaradený do evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade po ukončení zamestnania, musí si podať žiadosť o zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie v mieste svojho trvalého pobytu.
Dobry den, musi byt zdravotne postihnuty evidovany na urade prace ked je nezamestnany a zamestnavatel ma zaujem prijat toho zdravotne postihnuteho do chranenej dielne do zamestnania? Alebo evidencia na urade prace zdravotne postihnuteho obcana nie je podmienkou?
Dakujem
Pavol Aitner
Dobrý deň, zdravotne postihnutý nemusí byť evidovaný na úrade práce, ale dobrovoľne sa môže evidovať, musí však potom plniť požiadavky úradov. Evidencia na úrade práce nie je podmienkou pre prijatie do zamestnania do chránenej dielne. Iba v prípade, že by ste si chceli založiť vlastnú chránenú dielňu alebo pracovisko a chceli by ste si uplatniť nárok na príspevok na zriadenie chránenej dielne alebo pracoviska.
RCHD
otázka: SZČO invalidný dôchodca s poklesom pracovnej schopnosti nad 70%, platíl si dobrovoľne poistné do fondu v nezamestnanosti a na nemocenské poistenie, no po zmene zákona myslím o sociálnom poistení začiatkom roka 2012 boli tieto platby zrušené práve kvôli poklesu prac,neschopnosti nad 70 %. V prípade, že skončí SZČO môže sa zaevidovať na Úrade práce?
Dobrý deň, aj po skončení SZČO môže byť evidovaný invalidný dôchodca na úrade práce, otázka je, či dostane podporu v nezamestnanosti, ak si neplatil odvod. Ak však invalidný dôchodca nemá dostatok finančných zdrojov ( menej ako životné minimum) môže požiadať o sociálne dávky.